Podle policie vedl Jaroslav Ticháček ve své firmě dvojí účetnictví. Sekretářku mu dělala manželka. Ilustrační snímek

Podle policie vedl Jaroslav Ticháček ve své firmě dvojí účetnictví. Sekretářku mu dělala manželka. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Policie viní šéfa domažlického fotbalu, že ošidil stát o dva miliony

  • 0
Prezident fotbalového klubu Jiskra Domažlice Jaroslav Ticháček čelí obvinění z krácení daně. Trestní stíhání se týká i jeho manželky a souvisí s jejich podnikáním. Podle policie manželé falšovali účetní doklady a na daních tak připravili stát o více než dva miliony korun.

Podle obchodního rejstříku je záběr podnikání šestapadesátiletého Jaroslava Ticháčka nebývale rozsáhlý. Jeho firma Dotiko se sídlem v Domažlicích, v níž je podle policie jediným jednatelem a ředitelem, se zabývá obchodní a realitní činností, provozuje zámečnictví, dokončovací stavební práce, pořádá také kulturní akce a vyrábí kovové konstrukce kotlů, těles a kontejnerů.

Sekretářku ve firmě mu dělala manželka, kterou policie také obvinila.

Při vyšetřování praktik společnosti kriminalisté zjistili, že Ticháček spolu s manželkou ve firmě záměrně snížili základ pro výpočet daně z příjmů právnických osob. Tím chtěli odvedenou daň zkrátit.

"V době od ledna 2009 do 22. června 2011 vytvářeli fiktivní účetní doklady, zejména pak jiné cestovní příkazy a jiné výplatní listiny, čímž došlo ke zkrácení daně," popsala policejní mluvčí Ivana Telekešová.

Podle jejích slov bylo dokazování dost složité, protože účetní dokumenty, které policisté od majitele firmy dostali, byly formálně v pořádku.

Pravda vyšla najevo při domovních prohlídkách

Až při domovních prohlídkách, které nařídil soud, se potvrdilo podezření na falšování výplatnic a dokladů o vyúčtování pracovních cest - takzvaných cestovních příkazů.

"Při prohlídkách policisté nalezli výplatní listiny, které byly dle zaměstnanců pravdivě vyplněné. Dá se říct, že si manželé vedli druhé účetnictví," vysvětlila Telekešová s tím, že zaměstnanci policistům sdělili, že částky uvedené v cestovních příkazech převyšují částky, které skutečně od svého zaměstnavatele obdrželi.

Šéf firmy podle všeho zaměstnancům předkládal k podpisu prázdné cestovní příkazy, bez vyplněných částek. Peníze uvedené v cestovních příkazech v oficiálním účetnictví firmy jim ale nikdy nevyplatil. 

Celkovou škodu policisté vyčíslili na téměř 2 miliony 200 tisíc korun. Nevylučují ale, že se tato částka může ještě zvýšit. Před soudem hrozí dvojici obviněných až osmileté vězení.