Pacientka dobřanské psychiatrické léčebny se oběsila v síťovém lůžku. (Ilustrační snímek)

Pacientka dobřanské psychiatrické léčebny se oběsila v síťovém lůžku. (Ilustrační snímek) | foto: Dan Krzywoň, ČTK

Sebevraždu pacientky v síťovém lůžku obestírá řada nejasností

  • 120
Mnoho otazníků visí nad sebevraždou pacientky psychiatrické léčebny v Dobřanech, která se minulý týden oběsila na síťovém lůžku. I když je nad postelí kamera, nikdo z personálu si podezřelého chování pacientky nevšiml. Zarážející je také to, že žena dokázala síť sama roztrhnout.

Policie vyšetřuje, kdo za neštěstí nese vinu. Kontrolu si nechala zpracovat i léčebna. V případu je ale celá řada nejasností. 

"Vidím chybu v tom, že síťové lůžko je zkonstruované tak, že se dá roztrhnout a poté se na něj pověsit. Když chceme pacienta izolovat, aby se nezabil nebo si neublížil, nemůžu ho dát do zařízení, které mu tohle umožní," je přesvědčen plzeňský psychiatr Jiří Bláhovec. Konkrétní případ, ani možné pochybení někoho z personálu, ale komentovat nechtěl.

Podle přednosty Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jiřího Berana není ale možné žádným lékařským postupem zaručit stoprocentní bezpečí pacientů. To, že se síť dá roztrhnout, jej nepřekvapuje. "Ne, že by ten materiál byl málo odolný, ale možné to je," konstatuje Beran.

"Každý postup má svá bezpečnostní rizika, i když jde o riziko v řádu promile. Očekávání veřejnosti je ale takové, že ochrana pacientů bude stoprocentní a že se ve zdravotnictví už nikdy nemůže nic stát," říká Beran.

Uškrtit se je podle psychiatra otázkou minut

Jednapadesátiletá pacientka už v minulosti měla sklony k sebepoškozování. Do sítového lůžka byla umístěná poté, co se u ní začal projevovat neklid. Ředitel dobřanské léčebny Petr Žižka nechtěl zveřejnit její diagnózu s ohledem na lékařské tajemství.

"Nebyla ale ve stavu, který by zdůvodňoval její přeložení na izolaci, kde by byla pod neustálým dohledem," zdůraznil. Dodal, že její lůžko sledovala kamera.

Oslovení odborníci se shodují na tom, že každá psychiatrická klinika či léčebna má své regule, které stanovují, jak často se pacienti kontrolují. Například v Bohnicích nyní využívají jedno síťové lůžko pro jednu pacientku. "Je umístěná na pokoji, který je za prohledem z lékárny. Dohled je tak prakticky nepřetržitý, na sesterně vždycky někdo je," uvedl ředitel bohnické léčebny Martin Hollý.

Pokud by u pacientky došlo k nějakému problému, personál to podle něj odhalí velmi rychle. "Na druhou stranu ani to nemusí být vždy zárukou úspěšného vyřešení situace," upozorňuje.

Uškrtit se je podle psychiatra Bláhovce otázkou několika minut. "Pacienta těžko budete chodit kontrolovat po pěti minutách. To by musel být opravdu pod nepřetržitým dohledem. Je otázka, jak mají pravidla nastavená v Dobřanech," zamýšlí se Bláhovec. Dodává ale, že nechce vinit personál. Za zásadní chybu považuje, že je možné síť roztrhnout.

Podle některých mohlo dojít k zanedbání povinnosti

Ozývají se ale i hlasy, podle nichž mohlo v Dobřanech dojít k zanedbání povinností. Ve fóru pod článkem na iDNES.cz o tom píše například uživatelka leonita, která prý v léčebně sama pracovala.

"Při noční službě si sestry nařídily budík na ráno, šlo se spát a děj se vůle boží, v šest hodin ráno se odemkla velká ložnice pacientů a ´sečetly´ se ztráty," popisuje prý běžnou praxi. "Je to práce velmi, ale opravdu velmi náročná a člověk má co dělat, aby mu po týdnu nepřeskočilo," přiznává leonita a dodává, že určitě nechce házet veškerý personál do jednoho pytle.

Neštěstí v léčebně nyní vyšetřuje policie, výsledky by měly být známy příští týden. Podle přednosty Berana by bylo špatné, kdyby tento konkrétní případ zvedl vlnu kritiky proti síťovým lůžkům.

"Někdy je nutné pacienta na určitou dobu do takového lůžka umístit. Žádnou lepší alternativu v současné době nemáme," upozorňuje Beran a dodává že síťová lůžka nabízejí pro pacienty větší komfort než třeba kurtování, při němž člověk nemůže vůbec změnit polohu.