Jen za letošní únor pracovníci sdružení u klientů odsloužili 2 600 hodin. Ilustrační snímek

Jen za letošní únor pracovníci sdružení u klientů odsloužili 2 600 hodin. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sdružení pečuje nonstop o seniory a nemocné. Zájem zvládá jen stěží

  • 0
Obrovský nárůst poptávky nyní řeší občanské sdružení Hewer, které v Plzni nabízí seniorům a nemocným lidem péči a pomoc čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Zájem je tak veliký, že sdružení možná bude muset některé požadavky z finančních důvodů odmítat.

Sdružení Hewer působí už v deseti městech v Česku a je výjimečné tím, že nabízí asistenční služby nonstop. A počítá se přitom s pomocí doslova veškerou.

"Osobní asistence z našeho pohledu znamená, že děláme přesně to, co klient v dané chvíli potřebuje," prohlásil Jiří Boháček z vedení Heweru.

Sdružení začalo v Plzni působit na konci minulého desetiletí, ale dlouho se o něm v podstatě nevědělo a poptávka po službách organizace proto nebyla nijak velká. Ve sdružení se dokonce uvažovalo o odchodu z Plzně.

"Nechali jsme si udělat průzkum a podle něho informovanost lidí o nabídce asistenčních služeb ve městě byla mizivá," říká Jiří Boháček z vedení Heweru.

Sdružení se proto zaměřilo na propagaci své činnosti, což pomohlo. "Najednou se na nás začali lidi obracet," říká Jiří Boháček.

Loni se situace výrazně změnila. V roce 2013 Hewer v Plzni pomáhal klientům zhruba 800 hodin měsíčně. Letos v lednu jich ale odsloužili 1 800 a v únoru 2 600.

"To jsme absolutně nečekali. Zájem je veliký. Jsme v situaci, kdy snad budeme muset začít omezovat své služby. To jsme nikdy nechtěli dělat, ale možná nám nic jiného nezbude. Je to finančně náročné a my jsme na hranici našich možností. Přitom nám lidi posílají děkovné dopisy a poptávka roste," řekl Boháček.

Například Marie Černá sdružení děkuje za pomoc s péčí o její téměř devadesátiletou matku.

"Díky asistenci Heweru ale dosud zvládá pobyt v domácím prostředí, což je pro ni, ale i celou rodinu, velice významný fakt. Poděkování proto patří celému týmu asistentek, které o maminku dosud pečovaly," napsala Marie Černá.

Co Hewer nabízí

Například kompletní servis pro lidi, kteří se vrátí po operaci domů z nemocnice a nemá se o ně kdo postarat, než to zvládnou sami. "Třeba je oblečeme a dopravíme na kontrolu k lékaři. Umíme pečovat o dlouhodobě ležící klienty, zajistit jim polohování, aby neměli proleženiny a nakrmíme je. Staráme se i o zdravotně postižené děti, abychom ulehčili jejich rodičům a ti měli čas si dojít třeba nakoupit. Tím, že poskytujeme vícehodinovou asistenci, se na nás obracejí lidé, kteří potřebují intenzivnější péči," vysvětlil Jiří Boháček.

Cena hodiny služeb Heweru je zhruba 250 korun. Sto korun platí klient a zbytek je třeba pokrýt z dotací.

Sdružení uspělo s žádostí o dotaci od Plzeňského kraje, který mu poslal 1,8 milionu. Hůř pochodilo na radnici Plzně, kterou požádalo o necelých 700 tisíc na rok, ale získalo jen 100 tisíc.

"Ale na radnici i sociálním odboru magistrátu nám tvrdili, že o nás moc stojí a že nás podpoří," ujišťuje Boháček.

Ekonomický náměstek primátora Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD přiznal, že o činnosti Heweru zatím ještě neslyšel. Zároveň připustil, že by město pro sdružení mohlo najít peníze.

"Myslím, že bychom jim dokázali pomoci. Pro mě osobně patří zajištění sociálních služeb k prioritám. Pokud zjistím, že jsou jejich služby dobré, jsem připraven se zástupci Heweru jednat," prohlásil Zrzavecký.