Tříletý Kubík trpí dětskou mozkovou obrnou a má také epilepsii. Jeho blízcí ale

Tříletý Kubík trpí dětskou mozkovou obrnou a má také epilepsii. Jeho blízcí ale i cizí lidé sbírají plastová víčka, aby mu přispěli na pobyt ve specializovaných lázních v Piešťanech. | foto: archiv Marie Korečkové

Lidé sbírají plastová víčka pro chlapce s obrnou, aby mohl do lázní

  • 33
Desítky lidí sbírají plastová víčka do výkupu, aby pomohly tříletému chlapci, který onemocněl dětskou mozkovou obrnou. Malý Kuba z Nové Vsi na Domažlicku by potřeboval nákladnou speciální léčbu v piešťanských lázních, jenže rodina si ji nemůže dovolit.

Sbírání plastových víček, která vykupuje specializovaná firma, se rozeběhlo v polovině ledna. K dosažení cíle je však zatím poměrně daleko.

"Kubík jezdí do lázní každý rok. Myslíme si však, že pobyt na Slovensku by mu mohl pomoci ještě více," míní jeho maminka Marie Korečková.

V Piešťanech totiž používají speciální rehabilitační metodu ADELI, která byla původně vyvinutá pro potřeby ruských kosmonautů a je vhodná pro dospělé i děti s mozkovými poruchami pohybového ústrojí.

"V Janských lázních jsem viděla několik dětí, kterým tato rehabilitace pomohla," říká Korečková.

Zkušenosti prý ukazují, že u 98 procent pacientů se po této rehabilitaci zlepšení projeví.

"Fyzicky i psychicky jdou dopředu. Rehabilitace je navíc kombinovaná s oxygenoterapií, při níž děti inhalují kyslík, a to jim pomáhá odbourávat stresy a regenerovat buňky v těle. Zejména pro děti, které mají poškozený mozek obrnou, je to účinné," míní.

Maminka by byla ráda, aby Kubík v budoucnu zvládl sám chodit.

"Teď leze, dokáže se vytáhnout do vysokého kleku, ale nenakročí. Třeba u žebřin se postavit zvládne. Chybí tam však mezičlánky - rovnováha, nakročení," říká Korečková.

I současný stav však považuje za úspěch. "Vzhledem k tomu, jak na tom byl, když se narodil, už teď se mluví skoro o zázraku," říká s tím, že syn je kromě psychomotorického vývoje opožděn i v mentálním.

Kubíkovu léčbu komplikuje i fakt, že má epilepsii. "Téměř dva roky jsme cvičili podle takzvané Vojtovy metody. Řekla bych, že díky ní se Kuba dostal na nynější úroveň. Hodně se však zvyšovala frekvence epileptických záchvatů, proto jsme přestali," říká Korečková.

Kvůli chlapcovu nízkému věku a tomu, že je epileptik, pro něj přichází v úvahu nejkratší lázeňský pobyt, tedy čtrnáctidenní. Pouze léčebné procedury ale vyjdou na zhruba 80 tisíc korun, další peníze budou potřeba na jídlo, stravu a cestu.

Lidé mohou přispět i penězi

Rodina sama částku nesežene, Kubíkovy sestřenice se proto rozhodly zorganizovat sbírku. Sehnaly firmu, která vykupuje plastová víčka, a nyní organizují jejich sběr po celé republice.

Do konce května firma vykoupí kilogram víček za šest korun, poté už jen za tři. "Celkem potřebujeme asi 16 tun," říká Marie Korečková s tím, že nyní už mají doma zhruba 60 pytlů plných víček.

I když do potřebné sumy chybí ještě hodně, Korečková je za veškerou pomoc velmi vděčná.

"Všem moc děkujeme. Myslela jsem, že budeme sbírat v úzkém okruhu, třeba jen v okolí Horšovského Týna, ale už se do toho ponořilo opravdu hodně lidí. Někteří víčka posílají, jiní jsou ochotní je přivézt a cestou je vyzvednout i od někoho jiného. To je úžasné," chválí Marie Korečková.

Rodina otevřela také konto u nadace Bariéry, kam mohou lidé přímo poslat peníze. Průběžné informace jsou zveřejňovány na facebookovém profilu Sbíráme víčka pro Kubíka, kde je uveden i seznam adres, kam je možné víčka zaslat.