Vodní záchranáři z Hracholuské přehrady potřebují nový člun. Jejich plavidla stará i dvacet let už dosluhují.

Vodní záchranáři z Hracholuské přehrady potřebují nový člun. Jejich plavidla stará i dvacet let už dosluhují. | foto: archiv MF DNES

Záchranáři z Hracholusk potřebují nový člun, vyhlásili na něj sbírku

  • 3
Vodní záchranáři z Hracholuské přehrady na Stříbrsku potřebují nový člun a vypsali proto veřejnou sbírku. Na nové plavidlo i s vybavením shánějí 650 tisíc korun. Čluny, které používají nyní, už totiž pomalu dosluhují a nejsou tak výkonné, jak by záchranáři v krizových situacích potřebovali.

Vodní záchranáři z Hracholuské přehrady mají za sebou tři roky pomoci rekreantům a plavcům. Za tu dobu zaznamenali na 300 výjezdů.

Jenže čluny vyrobené před 18 nebo 20 roky, na nichž vodní záchranáři jezdí, mají nejlepší léta už dávno za sebou. Jejich nezbytné opravy jsou rok od roku dražší. Proto se záchranáři rozhodli vypsat veřejnou sbírku na nové plavidlo.

Sbírka na člun

Lidé, kteří chtějí přispět záchranářům na nový člun, mohou peníze zasílat na transparentní bankovní účet sbírky číslo 2500398931/2010. 

"Na první pohled současný člun s dvoutaktním motorem ještě jede rychle. Ale přehrada měří osmnáct kilometrů, a když můžete jet maximálně čtyřicítkou, spočítejte si dojezdové časy. Čtyřtaktní motor by byl výkonnější, ekologičtější i úspornější," říká předseda vodních záchranářů Jan Fischer s tím, že místo odborné přípravy se on i jeho lidé často mění v mechaniky.

I když jsou vodní záchranáři stále dobrovolníky, v sezoně je s nimi ve službě i profesionál.

"Kolegy z vodní záchranné služby bereme jako rovnocenné partnery, pokud je někdo v ohrožení života na Hracholuskách nebo v okolí. Čím lepší vybavení mají, tím je to samozřejmě lepší pro všechny," potvrzuje mluvčí Záchranné služby Plzeňského kraje Václav Ondra.

Vybrat 650 tisíc korun. Tolik dobrovolní záchranáři potřebují na nový člun, motor a vybavení. V úterý měli na transparentním účtu přes 73 tisíc.

Připisované částky se pohybují od stokoruny až po 65 tisíc, peníze posílají jednotlivci i firmy. "Ze zákona musí být sbírka vypsaná na tři roky. Nepředpokládáme, že bychom ještě letos spustili na hladinu Hracholusk nový člun. Máme přislíbené ještě nějaké další dary od firem, ale v nich právě dokončují účetnictví a vše se bude odvíjet od jejich daňových přiznání," vysvětluje předseda záchranářů Jan Fischer.

Na nové lodi by měli mít k dispozici i výkonnou světelnou rampu, kterou by si při večerním nebo nočním výjezdu mohli místo zásahu dokonale osvítit přímo z lodi. "To se současným člunem a jeho vybavením nejde," připouští Fischer.

Krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Šimánek řekl, že kraj už přispěl vodním záchranářům na nákup pozemní sanitky.

Záchranáři se na Hracholusky vrátili po několikaleté odmlce v roce 2010. Přehrada Hracholusky je oblíbeným místem pro odpočinek u vody zejména pro Plzeňany, její břehy lemují stovky chat a několik kempů.