Plzeňan Jaroslav Vyskočil přinesl velkou sportovní tašku plnou dokumentů.

Plzeňan Jaroslav Vyskočil přinesl velkou sportovní tašku plnou dokumentů. | foto: Pavel Němeček, MF DNES

Fotky, letáky i noviny. V Plzni sbírali památky na sametovou revoluci

  • 5
Plzeň byla prvním místem v republice, kde muzejníci v sobotu uspořádali sbírku dokumentů a věcí ze sametové revoluce v roce 1989. Kromě těchto hmatatelných památek zaznamenávali na kamery a diktafony vzpomínky lidí na tuto dobu. Projekt nese jméno Europeana 1989 a přesune se i do dalších měst.

Tři hodiny po sobotním spuštění projektu měli pracovníci Západočeského i Národního muzea vyzpovídáno pár lidí, naskenováno několik obrázků a dostali také černobílou fotografii Gottwaldova nádraží v Plzni z konce 80. let, kdy parkoviště před ní bylo plné škodovek.

"Ještě je brzo. Nejvíc věcí očekáváme odpoledne, kdy by měli přijít lidé, kteří byli v Plzni u vzniku Občanského fóra. Ti slíbili, že něco přinesou," říkali v poledne pracovníci muzea.

Po obědě lidí výrazně přibylo lidí, kteří přišli povyprávět, co si z konce 80. let ještě pamatují, přinášeli 24 let stará prohlášení, jež vznikala v revolučních dnech v podnicích a továrnách v kraji. 

"Jsme až překvapeni, kolik různých materiálů tehdy vzniklo a kolik se jich zachovalo. Lidé nenosí letáky, ale právě třeba prohlášení z různých firem. Někde už tak můžeme mapovat vývoj situace v některých závodech. Získali jsme nádherné tiskoviny, letáky a další věci, které v našich sbírkách dosud nebyly. To je třeba případ Plzeňského studenta. Dosud jsme různě sháněli jednotlivá čísla, v sobotu nám lidé přinesli jejich kompletní soubor, o němž jsme slyšeli, že existoval," říká vedoucí oddělení novějších dějin Západočeského muzea v Plzni Luděk Krčmář.

Sborník vázal do fialové látky z košile

Schované dokumenty z listopadu 1989 přinesla muzejníkům k naskenování i Radka, která před 24 lety studovala na tehdejší Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni, předchůdkyni dnešní Západočeské univerzity. "Nic z toho vám tu opravdu nenechám. Naskenujte si je, ale vše si zase odnesu," prohlásila Radka nad různými tehdejšími prohlášeními.

Jaroslava Nováková přinesla mimo jiné dobové výtisky Lidových novin.

Velkou sportovní tašku plnou dokumentů ze 70. a 80. let přinesl Plzeňan Ladislav Vyskočil. Na stůl z ní vytahoval jednu obálku za druhou, jedna složka střídala druhou. A vše doprovázel vlastními vzpomínkami. 

Třeba jak jel na kulturní akci k Mariánským Lázním jedním z posledních vlaků a estébáci tam nenechali vlak zastavit. "Skákali jsme tam z vlaku jedoucího asi padesátkou. Samozřejmě ne na nástupiště, ale až za ním do písku,“ popisoval Vyskočil.

Nebo přidal další vzpomínku, jak jej napadlo udělat sborník Plastic People a vázal jej do fialové látky z košile. Jenže v té době se k něčemu podobnému odhodlal i jeho kamarád a nakonec si sborníky vyměnili. Ten kamarádův přinesl ukázat muzejníkům. "Jenže ten můj byl samozřejmě hezčí," smál se při tom a z tašky vyndaval další a další cennosti včetně charty lidských práv v maďarštině, kterou dostal koncem 80. let společně s pláštěnkou na koncertu v Budapešti.

Přišli zakladatelé Občanského fóra

Přímo v kavárně muzea se odpoledne sešlo jádro lidí, kteří před 24 lety v Plzni zakládali Občanské fórum. 

"Čas strašně letí. Lepší by bylo, kdyby tehdejší nadšení nejen v politice vydrželo do současnosti. Mám pocit, že tyhle ideály dnes neskutečně chybí. Když jsme domlouvali dnešní setkání, říkali jsme si, že se zařadíme taky někam do regálu, že už jsme exponáti," nadhodil Stanislav Frank.

Muzeální sbírky po sobotní akci v Plzni obohatí i desítky dosud nepublikovaných soukromých fotografií. 

"Lidé si z tohoto období hlavně schovávali papíry a ty nám dokumentují tehdejší techniky rozmnožování dokumentů. Tehdy nebylo skoro nic jiného než cyklostyly, takže znovu tu máme staré zažloutlé papíry, ze kterých ještě dnes téměř máte na prstech puchýře, blány fialového ormigu, nebo ukázky sítotisku, kterým se tiskly nelegální samizdaty," shrnul západočeský muzejník Luděk Krčmář.

Projekt Europeana 1989, tedy tvorba kulturní paměti národa spojená s generační výpovědí, po plzeňské premiéře míří v příštím víkendu do Hradce Králové, 17. listopadu se projekt zastaví v Praze.