Ateliér Rusina Frei Architekti nabídl v soutěži, týkající se úprav borského...

Ateliér Rusina Frei Architekti nabídl v soutěži, týkající se úprav borského vnitrobloku, řešení, které vyhrálo | foto: Rusina Frei Architekti

Plán pro vnitroblok v plzeňské části Bory má potíže, radní nekývli

  • 2
Do slepé uličky se přinejmenším dočasně dostal pozoruhodný projekt na úpravu vnitrobloku v Plzni na Borech - mezi ulicemi Dvořákovou, Raisovou, Majerovou a Politických vězňů. Akce se zastavila, přestože už proběhla architektonická soutěž a scházel v podstatě jen souhlas vedení městského obvodu.

Na přípravě plánu se podílela veřejnost. Na poslední chvíli se pro politiky jako nepřekonatelná překážka ukázala skutečnost, že nevelká část vnitrobloku patří místnímu společenství vlastníků.

Radní městského obvodu proto k projektu nepřijali žádné usnesení, čímž se veškeré plány zablokovaly a není úplně jasné, zda a jak bude projekt pokračovat.

Součástí projektu je i okružní cesta

V soutěži na návrh úprav vnitrobloku nejlépe uspělo řešení ateliéru Rusina Frei Architekti. Návrh předpokládá, že střed vnitrobloku bude tvořit víceúčelová travnatá plocha a počítá s přesunutím a revitalizací současného hřiště.

Dnešní objízdnou komunikaci, kterou využívají i děti na kolech a odrážedlech, povýšil návrh na „sportovní dráhu“. Řešení přitom bralo ohled na snadnou údržbu prostoru.

Co bude s návrhem dál, je nyní ovšem ve hvězdách.

Starosta městského obvodu Plzeň 3 Radislav Neubauer (ČSSD) tvrdí, že by se měl vybraný návrh přepracovat. „Nevidíme projekt, který vyhrál, jako optimální pro danou oblast. Počítá totiž například se zrušením hřiště, které zčásti leží na soukromém pozemku. My se obáváme, že tam pak vznikne parkovací místo,“ argumentuje starosta.

Zástupce starosty Radoslav Škarda (TOP 09) už obyvatele vnitrobloku informoval, že se projekt zastavil. „Řekl jsem jim, že tu záležitost předložím znovu v lednu k projednání a rozhodnutí v radě. Někteří lidé se už ozvali, že chtějí, aby se projekt uskutečnil,“ sdělil Škarda.

Místostarosta se domnívá, že i když existuje ve vnitrobloku problematický pozemek společenství vlastníků, je možné úpravu prostoru provádět po částech. „To dokonce navrhli sami autoři vítězného návrhu. V jednotlivých etapách by bylo možné například opravit cestu, udělat hřiště nebo přesunout místa pro parkování,“ sdělil.

Radoslav Škarda si myslí, že v případě pozemku společenství vlastníků je možné ještě jednat například o jeho dlouhodobé výpůjčce.

Obyvatelka z dotčených domů Lenka Kellnerová projekt chválí. „Skvělé na něm je i to, že se lidí, kteří tady bydlí, někdo ptal na jejich názory. Myslím, že navržená úprava je vhodná a stálo by za to celou akci dotáhnout do konce,“ uvedla.

Obyvatel dalšího domu Petr Pelcl řekl, že zpočátku byl k nápadu na úpravu prostoru skeptický. „Ale myslím, že navržené řešení je dobré a fér. Neomezuje možnosti parkování a změny, se kterými počítá, jsou změny k lepšímu,“ sdělil Pelcl.

Projektu se zastává i Blanka Štychová. „Vybraný byl nejlepší z návrhů a určitě by stálo za to, aby se plán dokončil. Je výborné, že se o tom s lidmi mluvilo,“ konstatovala.