Sklepní prostory ubytovny v Zátiší - ubytovna kterou v minulých dnech opustili...

Sklepní prostory ubytovny v Zátiší - ubytovna kterou v minulých dnech opustili rumunští dělníci - foto: MF Dnes - Jiří Bervida | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Rumuni k soudu s otrokáři nepřijeli, chtějí zaplatit letenky a ochranku

  • 9
Ani jeden z deseti předvolaných Rumunů, kteří předloni za otrockých podmínek pracovali v Plzni, nedorazil k pátečnímu soudnímu jednání. Místo svědectví cizinců se soudce dočkal jen soupisu požadavků, jimiž podmiňují účast u soudu.

Rumuni chtějí zpáteční letenky Bukurešť - Praha, zajištění chráněných vozidel a ochranku po dobu pobytu. Chtějí mít k dispozici i zástupce ambasády a stravu na celou dobu pobytu.

V e-mailu, který cizinci zastali soudu, argumentují útrapami, které už jednou v Plzni zažili (čtěte zde) a kvůli kterými jsou nyní na lavici obžalovaných údajní otrokáři.

"Můžeme jim proplatit svědečné, případně i letenky, ale jen v případě, že budou s letenkou v soudní síni. Oproti účtu můžeme zaplatit ubytování v hotelu. Ale dopředu nic platit nejde. Apeloval jsem v odpovědi na e-mail na svědky, ať se k soudu dostaví," vysvětloval soudce Josef Prach, když v pátek soudní jednání proto odročil.

Za násilí vůči Rumunům hrozí podle obžaloby až osm let čtyřem mužům - Čechu Davidu Houserovi, Štefanu Tarbaiovi z Rumunska, Ivanu Tomykovi z Ukrajiny a Vladimíru Tesákovi ze Slovenska. V listopadu 2010 podle obžaloby v Plzni zmlátili dva rumunské dělníky. Násilí podle spisu začalo v dílnách plzeňské části Doubravka, kde cizinci vyráběli adventní zboží. Dvacetiletý Rumun, kterého chtěli odvézt z výrobny, před nimi začal utíkat.

"Muž doběhl na zastávku, nastoupil do autobusu a jel jím dvě stanice. Pronásledovala ho tři auta. Pak se schoval pod zaparkovaným autem, ale pronásledovatelé ho našli. Kopali do něj a v jednom z aut ho drželi násilím. Následně ho nutili, aby si na ubytovně sbalil své věci a opustil ji. Do dalšího auta se pak snažili nacpat sedmatřicetiletého Rumuna, i do něho kopali," popsal státní zástupce.

Doubravecký konflikt tehdy zažehl vzpouru mezi rumunskými dělníky v Plzni. Dosáhli toho, že pro ně byl zajištěn bezplatný humanitární převoz autobusy do Rumunska. Dělníci popisovali, že někteří z nich v Plzni otročili za pár korun.

"Výplatu dostávali podle smlouvy na konci následujícího měsíce a každý týden ještě zálohu 500 korun. Někteří ale normy plnili na 50 procent a ještě kradli," tvrdil při výslechu obžalovaný David Houser.