Takto by měl vypadat nový pavilon v Domě sociálních služeb Liblín podle studie

Takto by měl vypadat nový pavilon v Domě sociálních služeb Liblín podle studie společnosti A.D. Creative. . | foto: A. D. Creative

Rozšíření domova pro postižené komplikuje stížnost muže z Kralovic

  • 0
Domov sociálních služeb v Liblíně na Rokycansku by se ještě letos mohl začít rozšiřovat. Stavbu nového moderního pavilonu za 50 milionů korun ale komplikuje stížnost adresovaná ministerstvu kultury od Pavla Šapovalova z Kralovic.

Moderní dvoupodlažní objekt pro 34 mentálně postižených klientů má vyrůst za zámeckou budovou liblínského domova sociálních služeb na místě bývalých skladů a vepřína.

Památkáři s jeho stavbou souhlasí. Na inspekci památkové péče ministerstva kultury ale koncem března došla stížnost. "Mým cílem je nový pavilon na tomto místě nestavět. Svým moderním vzhledem naruší historický ráz památkově chráněného zámku. Vzdálenost mezi nimi má být jen 17 metrů," říká autor stížnosti Pavel Šapovalov z Kralovic.

Svoje argumenty opírá o vyjádření několika odborníků včetně profesora Tomáše Durdíka z Archeologického ústavu AV ČR, podle kterého je nová stavba v Liblíně v zásadním rozporu s památkovými hodnotami zámku samotného i celého areálu.

"Vyjádření odborníků jsme četli. Vydali je, aniž by se byli u nás podívat. Pozvali jsme je, ale zatím se neozvali," říká ředitel liblínského domova sociálních služeb Petr Kounovský.

Stejně tak s ním zatím ještě nekomunikovala ani inspekce památkové péče. "S panem Šapovalovem jsem mluvil na posledním jednání liblínského zastupitelstva. Měl připomínky, že by se mu objekt líbil, ale dál v parku," vypráví Kounovský a vysvětluje, že to s kolegy nechce. Mají totiž z evropských fondů slíbenou dotaci na kompletní obnovu parku.

V přízemí mají být terapeutické dílny

"Stavbu nového pavilonu podpořili i zastupitelé Liblína. Je to logické. Pokud ho nepostavíme, budu muset předat klienty do jiných zařízení a propustit zaměstnance. Bylo by to špatně i pro místní. Jsme největší zaměstnavatel v okolí," argumentuje ředitel zařízení. Od památkového ústavu získal pro moderní pavilon dvě souhlasná stanoviska - ke studii i k projektu.

Dvoupodlažní budova je určena 34 klientům s mentálním postižením. Většina jich zatím obývá již nevyhovující takzvané finské domky v parku. Deset se jich do pavilonu přestěhuje ze zámku. "Snížíme tak obsazenost zámeckých pokojů. Přestože jsou velké, je v nich pět i šest lůžek najednou, což neodpovídá standardům sociálních služeb," popisuje Kounovský.

V přízemí novostavby budou terapeutické dílny - keramická a dřevozpracující, cvičná kuchyňka, kreslírna, relaxační místnost a muzikoterapie. S památkově chráněnou zámeckou stavbou spojí pavilon podzemní chodba.

"Práce budou probíhat pod dohledem památkářů," slibuje Kounovský. Na konci března zažádal na stavebním úřadu v Radnicích o vydání územního rozhodnutí pro stavbu. Pak ještě musí vyřídit stavební povolení a vypsat veřejnou soutěž na zhotovitele.

Termín, kdy se stavba nového pavilonu rozjede, nedokáže Petr Kounovský odhadnout. "Od 1. dubna se totiž změnil zákon o veřejných zakázkách. Nově musíme splnit řadu nových podmínek a lhůt na zveřejnění, než vůbec začneme soutěžit u dodavatele," vysvětluje ředitel domova sociálních služeb.

Prý bude rád, pokud se začne stavět ještě letos. Otázkou je, zda šetření inspekce památkové péče stavební práce neodsune až na příští rok. Předběžné náklady na dvoupodlažní pavilon se pohybují zatím kolem 50 milionů, ale Kounovský předpokládá, že vysoutěží nižší cenu. Celou částku zaplatí zřizovatel domova tedy Plzeňský kraj.