Tachov loni získal do rozpočtu o 20 milionů korun více než v roce 2012. Způsobila to změna rozpočtového určení daní.

Tachov loni získal do rozpočtu o 20 milionů korun více než v roce 2012. Způsobila to změna rozpočtového určení daní. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Obce v kraji mají miliony navíc, zaplatí čističku i odbahnění rybníka

  • 1
Většina měst a obcí v Plzeňském kraji zažila loni bohatší rok. Do rozpočtů jim totiž přiteklo víc peněz z daňových příjmů státu. Za tuto změnu lobbovali především Starostové a nezávislí. Starostové napříč stranami teď díky tomu překvapivě začali chválit minulou vládu za začátek zkrášlování českého venkova.

Plzeň minus sto milionů korun. Ale většina ostatních měst a obcí v kraji hlásí naopak nárůst příjmů. To je výsledek změny takzvaného rozpočtového určení daní, která začala platit na začátku loňského roku.

"Zhruba 95 procent obcí na změně vydělalo, jejich daňové příjmy se zvýšily," uvedl sekretář Svazu měst a obcí Plzeňského kraje a starosta Dobřan Marek Sýkora. "Když budou mít obce více peněz na svůj rozvoj, budou i hezčí a budou pastvou pro oči i pro návštěvníky," říká.

Přestože se v souvislosti se změnou rozpočtového určení daní mluvilo hlavně o tom, že by nejvíce peněz mělo přitéci do menších obcí, a to na úkor statutárních měst, vše dopadlo trochu jinak.

Zatímco první hlasy mluvily o tom, že Plzeň přijde z pětimiliardových příjmů o celou pětinu, nakonec se úbytek snížil na kosmetických sto milionů. A změnu chválí nejen menší obce, v kraji si přilepšila i bývalá okresní města.

Příkladem je třináctitisícový Tachov, do jehož rozpočtu v roce 2012 přiteklo z daňových výnosů státu 141 milionů korun a loni už to bylo o 20 milionů korun víc. Nárůst daňových příjmů, které tvoří většinu obecních peněz, byl tedy čtrnáctiprocentní.

Podle informací z finančního odboru tachovské radnice přírůstek přinesl nárůst výběru DPH a větší příjem z výherních hracích přístrojů. Ty už ale Tachov, stejně jako další obce, na svém území v roce 2015 už mít nebude.

Ve čtrnáctitisícových Rokycanech se daňové příjmy zvedly dokonce o 20 procent. "Je to o 25 milionů korun navíc," uvedla vedoucí finančního odboru městského úřadu v Rokycanech Alena Nováková. V Domažlicích s jedenácti tisíci obyvateli to bylo dokonce o 28,5 milionu korun navíc.

Ještě lépe dopadl téměř třítisícový Hrádek u Rokycan, kde se daňové příjmy zvedly téměř o 30 procent z 22 milionů korun v roce 2012 na loňských 28,5. Podle starosty Jaroslava Perlíka obec díky těmto penězům dříve dosáhne na čističku odpadních vod.

Spálené Poříčí na Plzeňsku s téměř třemi tisícovkami lidí díky vyšším příjmům z daní začne dříve s odbahňováním místního rybníka Hvížďalka, který je při povodních velkou hrozbou. Uvedl to místostarosta Jindřich Jindřich. Podle něj se příjmy z daní v Poříčí loni zvýšily o asi 23 procent na 27 milionů korun.

Změna naopak nepotěšila vedení radnice v Prášilech na Klatovsku a další obce s málo obyvateli a velkým katastrem. Prášily loni přišly o 60 procent daňových příjmů, což je pro obec zničující. Proto se starosta Libor Pospíšil snaží bojovat za změnu, aby obec mohla velký katastr s vysokými provozními náklady spojenými třeba s údržbou cest obhospodařovat. "Navíc nebudeme mít ani na investice, ani na finanční spoluúčast při získávání dotací," popsal Pospíšil.