Plzeňští zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2014. Zhruba 1,6 miliardy spolkne doprava a téměř 1,3 miliardy oblast ekologie.

Plzeňští zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2014. Zhruba 1,6 miliardy spolkne doprava a téměř 1,3 miliardy oblast ekologie. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň příští rok utratí přes šest miliard. Nejvíc peněz dá na dopravu

  • 2
Rozpočet Plzně na rok 2014 s výdaji za více než šest miliard schválili ve čtvrtek zastupitelé města. Pro návrh hlasovala většina z nich. Příjmy, které budou o více než miliardu nižší, pokryje město penězi ze svých fondů.

Proti návrhu rozpočtu hlasovali pouze zástupci TOP 09, kteří kritizovali investiční strategii koalice ODS a ČSSD. Vyčítali jí přestavbu fotbalového stadionu, stavbu divadla nebo kulturního zařízení na Světovaru.

Koaliční politici ale upozorňovali, že i stadion a divadlo jsou součást infrastruktury města a souvisí s kvalitou života v něm.

Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD řekl, že zadlužení města je na velmi slušné úrovni a neroste. Ke konci roku prý bude dělat 2,6 miliardy.

"Doba splácení je dvacet let s pětiletým odkladem. Bude se to tedy splácet postupně," uvedl Zrzavecký.

Náměstek sdělil, že zhruba 1,6 miliardy spolkne oblast dopravy a téměř 1,3 miliardy oblast ekologie, ve které je zahrnuta nákladná přestavba úpravny pitné vody (více o modernizaci úpravny vody čtěte zde).

Petr Suchý z TOP 09 kritizoval koalici, že snižuje výdaje do sociální oblasti. "Dostáváme se pod dvě procenta rozpočtu. V roce 2009 to bylo osm procent. To je alarmující," prohlásil.

Martin Zrzavecký připustil, že letos město dalo na sociální oblast 137 milionů a pro příští rok naplánovalo jen 119 milionů. To vysvětloval změnou přístupu. "Dáváme sociálním organizacím, kolik si myslíme, že potřebují. A pokud budou mít málo, přijdou a my jim přidáme," konstatoval.

Tomáš Jílek z TOP 09 řekl, že rozpočet byl sice připraven po technické stránce dobře, ale z politického hlediska úplně chybně. "Profinancováváme investice zbytné na úkor nezbytných," argumentoval.

Investice do stadionu se už možná vrátila, míní Šneberger

Tvrdil také, že koalice utratila peníze, které budou městu chybět. Za projekty, které nebylo nutné dělat, označil přestavbu fotbalového stadionu, stavbu nového divadla nebo akce v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

Bývalý primátor Jiří Šneberger z ODS prohlásil, že investice do stadionu se možná městu už vrátila, protože FC Viktoria udělala v pohárových soutěžích městu mimořádnou reklamu.

Primátor Martin Baxa z ODS rozhodnutí o velkých investicích do stadionu nebo divadla označil za správná politická rozhodnutí. "K infrastruktuře města patří stadion i divadlo. Město nejsou jenom paneláky spojené tramvají," prohlásil Jiří Bis z ČSSD.

Marcel Hájek z hnutí Občané.cz uvedl, že ke každému argumentu Tomáše Jílka lze najít protiargument. Upozornil, že bylo nutné řešit problém s nevyhovujícím Komorním divadlem nebo zchátralým stadionem.