Velký sál rokycanské sokolovny.

Velký sál rokycanské sokolovny. | foto: TJ Sokol Rokycany

Statik zavřel rokycanskou sokolovnu. V budově se propadá strop

  • 1
Rokycanská sokolovna je v havarijním stavu a nesmějí se tam pořádat žádné akce pro veřejnost. Zastupitelstvo města v srpnu rozhodne, jestli zchátralý objekt převezme město a opraví jej.

Objekt vlastní TJ Sokol Rokycany a současná situace je výsledkem nezodpovědného postupu sokolské organizace, která je zadlužená a nemá moc možností, jak dluhy řešit.

Jednou z možností je převést zdevastovaný objekt na město, kterému sokolové dluží sedm milionů korun, nebo objekt prodat.

Někdejší starosta TJ Sokol Rokycany Vladimír Lisner již dříve MF DNES přiznal špatné vyúčtování peněz z evropských dotací, za které Sokol pořádal vzdělávací kurzy. Část dotace chtěl stát vrátit, a když k tomu nedošlo, vyměřil penále, které Sokol nesplácel. A dluh se tak vyšplhal až na čásku 6,5 milionu korun.

Jsme povinni sokolovnu převzít, říká starosta města

Se splacením pomohlo město, které sokolům půjčilo sedm milionů. Nad hospodařením bývalého vedení Sokola se ale stále vznášejí otazníky. Podezření na zpronevěru vyšetřuje policie.

„Sokol nabídl, že objekt převede na město za sedm milionů korun, což odpovídá půjčce,“ uvedl starosta Rokycan Václav Kočí.

Sám převod považuje za vysoce pravděpodobný. „Já osobně jsem pro, ve městě jiný kulturní stánek této velikosti není, proto jsme povinni sokolovnu převzít,“ sdělil Kočí.

Opozice na zastupitelstvu prosadila vypracování tržního odhadu ceny. Plzeňská firma Torion dostala od radnice úkol vypracovat posudek technického stavu budovy. Cílem je zjistit, kolik bude třeba do objektu investovat, aby se zde mohly opět konat akce. Žádná mezní částka, přes kterou by město nebylo ochotné jít, ale stanovená nebyla.

Starosta Sokola Přemysl Belza, který vedení převzal po Lisnerovi v krizové situaci, uvedl, že převod na město považuje za nejlepší řešení pro Sokola i obyvatele Rokycan. „Pokud město budovu nepřevezme, budeme hledat kupce, protože peníze neseženeme,“ dodal.

Oddálení převzetí ze strany města a návrh na vypracování odhadní ceny považuje spíš za politické hry nasvědčující tomu, že příští rok jsou komunální volby. „Buď to chci převzít, nebo ne. Odhad ceny nic neřeší,“ myslí si Belza.

Podle něj má část zastupitelů dilema, zda opravit sokolovnu nebo postavit novou multifunkční halu, což měla většina stran ve volebním programu. Belza se staví za opravu budovy z roku 1903, která je architektonicky cenná.

Stavební poradce Sokola podle něj spočítal, že k znovuotevření sálu by bylo potřeba investovat 44 milionů korun. „To je základ, kdyby chtěli třeba vylepšit jevištní techniku, muselo by to být ještě víc,“ sdělil Belza.

Strop sokolovny je napadený dřevomorkou

Podle něj budova nepotřebuje okamžitý zásah, protože stav je stabilizovaný. „Strop je celý napadený dřevomorkou, potřebuje generální opravu, na krovu stačí vyměnit pár trámů,“ popsal šéf Sokola, kterému je líto, že situace dospěla do stadia, že tělovýchovná jednota o svůj majetek přijde.

„Budovu sice stavěla firma, ale denně zde pracovalo sedmdesát až osmdesát sokolů, kteří vypomáhali třeba jako přidavači. Proto byla stavba hotová za rok. Je mi z toho smutno,“ posteskl si Belza.

Rozhodnutí o převzetí budovy na zastupitelstvu 28. srpna by podle Kočího bylo ideální i kvůli přípravě rozpočtu na příští rok, kam by se měla zanést částka na investice.

Podle starostova odhadu má majetek sokolů, kam patří parkoviště a kurty, dvakrát až čtyřikrát větší cenu než odpovídá dluhu, takže by transakce měla být pro město výhodná.