Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Očkovat dítě? Ne, říká stále víc rodičů v kraji

  • 10
Očkovat, či neočkovat děti? To je dilema, s nímž se potýká v poslední době řada rodičů. Obávají se vedlejších účinků, mají pocit, že nejsou dostatečně informovaní. Ale v případě, že nemá dítě povinná očkování, nemůže být přijato do mateřské školy.

I když se nejedná o masivní odklon, v regionu přibývá rodičů, kteří odmítají nechat své děti očkovat.

"Mám pocit, že správná cesta neexistuje. My jsme se tedy přiklonili z našeho pohledu k tomu menšímu zlu a očkovat jsme děti nenechali," říká například Pavel Štulc z Chudenic, jehož partnerka pracovala ve farmaceutické firmě. A i kvůli tomu se o očkování zajímala více.

"Sehnala mi k tomu i další materiály. Samozřejmě, pokud se to prezentuje jednostranně, je to divné. Přijde mi ale, že nemáme příliš na výběr a že to je velký byznys," zamýšlí se Štulc.

K rozhodnutí přispělo i to, že není možné zjistit veškeré negativní reakce. "Dnes je mnoho dětí, které jsou alergické. Zjistit, z čeho přesně to je, se už ale nedá," říká Štulc.

Pediatři přitom upozorňují na to, že u řady studií, zdůrazňujících škodlivost očkování a varování před vakcinací, jež se na internetu objevují, není jasné, odkud pocházejí. A tedy ani to, nakolik jsou relevantní.

Způsobuje hliník autismus? Mýtus, tvrdí odborníci

Jeden příklad za všechny? Že například hliník obsažený ve vakcínách může způsobovat autismus. "Tento mýtus vznikl ze záměrně chybné studie britského lékaře, byla upravovaná úmyslně. Už za to byl vyloučen z britské odborné společnosti," připomíná horažďovický lékař Jan Jehlík.

Sám se s případy, kdy rodiče vakcinaci odmítají, setkává výjimečně. Zaznamenal však, že rodiče požadovali rozložení vakcíny nebo její odklad.

Pediatrička Alena Šebková z Plzně eviduje odpůrců očkování několik, podle ní se jedná o záležitost posledních několika let. "Kromě toho, že argumentují populárněnaučnými články z internetu, jsem se setkala třeba i s tím, že mi jedna maminka řekla, že intuitivně cítí, že to je škodlivé. K očkování nikoho nenutím, snažím se ale vše důkladně vysvětlovat," říká.

Nežádoucí účinky se přeceňují

Lékařka prý nechce tvrdit, že očkování nemůže mít nežádoucí účinky, je však přesvědčena, že některé závažné projevy se mu připisují neoprávněně.

"Na jednu stranu je to logické. Řada zdravotních problémů se projeví u dětí v prvních měsících života. V té době ale také dostávají většinu vakcín. Časovou souvislost s očkováním můžete tedy najít téměř vždy," upozorňuje Šebková.

Lékaři připouštějí, že vakcinace může zafungovat jako možný spouštěč nemoci. "V případech, kdy dojde k nějakému špatnému vývoji u dítěte, zpravidla platí, že by k němu došlo i v případě, že by očkování nedostalo. Vakcína mohla být jen spouštěcím impulsem. Podobným by byl třeba zápal plic," říká Eva Jílková, praktická lékařka pro děti a dorost ze Zbiroha.

I ona ročně eviduje několik - loni tři, letos čtyři - rodiče, kteří vakcíny odmítají. "A kromě toho se také více ptají. Rodiče dnes jsou informovaní daleko víc než dříve," přibližuje lékařka.

"Ano, dnes opravdu asi neexistuje pediatr, který by se s něčím takovým nesetkal," potvrzuje další plzeňská pediatrička Jana Rozsypalová, která podle svých slov, na rozdíl od kolegů, má takových případů dosud velmi málo.

Několik rodičů požádalo o rozložení hexavakcíny. "A teď mám v péči jedno dítě, které začalo být vakcinováno, a kvůli nežádoucím reakcím odmítli rodiče veškeré další očkování," říká Rozsypalová a dodává, že u dítěte se po aplikaci vakcíny proti tuberkulóze, která už dnes nepatří mezi povinné, v místě vpichu objevil furunkl a jizva se dlouho hojila.

"A vzhledem k tomu, že se u dítěte poté objevila rozsáhlá lokální reakce na dolní končetině i po první dávce hexavakcíny, maminka už dál očkovat nechtěla," konstatuje Rozsypalová s tím, že zbarvení do fialova na celé noze přetrvávalo velmi dlouho. Jinou takovou reakci Rozsypalová nepamatuje.

Bez očkování nesmí do školky

V případě, že nemá dítě povinná očkování, nemůže být přijato do mateřské školy, nemělo by jet ani na školu v přírodě.

"Žádné neočkované dítě nemáme, je to podmínkou pro přijetí," potvrdila ředitelka 31. MŠ Irena Petrášová. Sama považuje předškolní vzdělání za důležité, v mateřince si podle ní dítě osvojí základní návyky a připraví se na vstup do života. "Řekla bych, že ve školce se děti naučí adaptaci, jak sociální, tak pracovní, a sebeobsluze," připomíná Petrášová.

"Stává se, že k nám přijde dítě přímo z rodinné péče. Někdy jsou třeba dvě takové, jiný rok není žádné," potvrzuje ředitelka 22. ZŠ v Plzni Božena Světlíková.
Zda bude mít v takovém případě prvňáček problém se začlenit do dětského kolektivu, podle ní záleží především na rodině.

"Pokud se do dětského kolektivu dostane mimo školku, problém není. Pokud je však rodina izolovaná, dítě bude navazovat kontakt samozřejmě hůř," dodala.