Věznice Bory je nyní pod drobnohledem. Inspekce bezpečnostních sborů také zjišťuje, kam z areálu zmizely pokácené stromy.

Věznice Bory je nyní pod drobnohledem. Inspekce bezpečnostních sborů také zjišťuje, kam z areálu zmizely pokácené stromy. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Řidiči borské věznice tankovali do kanystrů, přijdou o část platu

  • 24
Dva měsíce bude chodit menší výplata pěti řidičům z plzeňské věznice na Borech. Tento trest jim určil ředitel Petr Folk za to, že porušili předpisy při tankování benzinu a nafty do služebních aut. Podle zjištění MF DNES totiž někteří řidiči brali pohonné hmoty i do kanystrů, což je zakázáno.

"Ředitel pracovníky potrestal podle zákona o služebním poměru příslušníků snížením základního tarifu na dobu dvou měsíců," potvrdila ČTK mluvčí věznice Jana Bartošová.

O kolik peněz zaměstnanci přijdou, neuvedla. Nesdělila ani žádné podrobnosti k případu, za který teď padaly tresty.

I když oficiálně nikdo nechce komentovat, co se s pohonnými hmotami dělo, jisté je, že při tom nevznikla škoda vyšší než pět tisíc korun. Kdyby to tak bylo, jednalo by se o trestný čin a řidiči by čelili stíhání. To se ale nestalo.

Na případu loni pracovala několik měsíců i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle jejích závěrů zjištění nebyla tak závažná, aby je předala státnímu zástupci s podezřením na spáchání trestných činů. Poslala je ale řediteli věznice s tím, že se může jednat o přestupek.

O co přesně šlo? Podle zjištění MF DNES se vše točí kolem tankování pohonných hmot do vozidel vězeňské služby.

Zřejmě byl porušen interního předpisu, podle kterého řidiči smějí tankovat pohonné hmoty jen do nádrží aut. Někteří řidiči ale naftu nebo benzin brali i do kanystrů, které pak podle několika zdrojů odváželi do věznice a skladovali v tamních garážích.

Tahle železná zásoba v kanystrech byla údajně připravená na horší časy, kdyby kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám vyskočila skutečná spotřeba vězeňských aut nad tu zprůměrovanou.

"Právě pak se palivo z kanystrů lilo do nádrží služebních aut. Ani jeden litr paliva natankovaný z prostředků vězeňské služby nebyl použit jinak," tvrdí více zdrojů k této kauze.

Ředitel čelí podezření, že opsal diplomovou práci

GIBS řeší v posledním půl roce v borské věznici hned několik případů. Kromě kauzy pohonných hmot je to nejnověji podezření, že současný ředitel káznice Petr Folk opsal před pěti lety diplomovou práci od podřízeného, který absolvoval o tři roky dříve.

Folk k nařčení prohlásil, že se do skončení kauzy nebude na toto téma vůbec vyjadřovat. Každopádně za měsíc opouští funkci ředitele věznice (více o podezření z plagiátorství čtěte zde).

Podle mluvčí Vězeňské služby Hany Löffelmannové se bude při výběru Folkova nástupce postupovat podle zákona o služebním poměru. V praxi to znamená buď vypsání výběrového řízení, nebo dosazení příslušníka Vězeňské služby, který je ve stejné nebo vyšší služební hodnosti jako Folk, jenž o to sám požádá nebo je například v záloze.

Inspekce pátrá také po tom, kde skončilo dřevo z asi dvaceti pokácených stromů v areálu věznice.