Do Lochotínského parku se vrátil Artušův stůl, vytvořil ho sochař Václav Fiala.

Do Lochotínského parku se vrátil Artušův stůl, vytvořil ho sochař Václav Fiala. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Do parku na Lochotíně se vrací Artušův stůl, vytvořil ho sochař Fiala

  • 6
Stavba takzvaného Artušova stolu začala ve středu v Lochotínském parku v Plzni. Žulový obelisk z dílny klatovského sochaře Václava Fialy je součástí dlouhodobé rozsáhlé revitalizace parku, která vyjde na téměř 50 milionů korun.

Historie Lochotínského parku je dlouhá zhruba 180 let a Artušův stůl už tady kdysi stával, jeho někdejší podoba však není známa. Autorem nového stolu je známý klatovský sochař Václav Fiala.

„Stůl budou tvořit vysoký kamenný sloup zapuštěný do země, u jehož paty budou dva kruhy představující samotný stůl a lavici,“ řekla Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města.

Jak bude Artušův stůl vypadat po dokončení revitalizace parku ukazuje vizualizace ve formátu pdf zde.

Obnova parku bude hotová v dubnu. Od loňska v něm byly obnoveny cesty a vybudovány schody. Ve spodní části vznikly nově prohlubně, ze kterých se stanou jezírka, do nichž bude sváděna voda z okolního území.

Během obnovy parku bylo vykáceno 150 stromů. Byly to náletové dřeviny a stromy ve špatném stavu, které už mohly být nebezpečné pro okolí. Na 130 nových stromů už bylo nebo bude vysazeno.

Poslední etapa obnovy parku stála téměř třicet milionů korun a 85 procent nákladů pokryje dotace EU. Celkem vyjde revitalizace parku na téměř 50 milionů korun.

Lochotínský park byl založen ve třicátých letech 19. století. Jeho vznik souvisel s tehdejším plánem vybudovat v Plzni lázně, využívající pramen vody na lochotínském svahu.

Lázně začaly fungovat v roce 1834, ale nebyly úspěšné. Park kolem nich se nicméně postupně rozrůstal a po druhé světové válce měl rozlohu přesahující 70 hektarů.

Ve druhé polovině minulého století ale zpustnul a poznamenalo jej vybudování amfiteátru, který později sloužil pro koncerty a jako letní kino.

Poslední velkou ranou pro park bylo budování Karlovarské třídy, kdy se bouraly lázeňské budovy, restaurace a skleník.