Student plzeňské právnické fakulty Tomáš Hnetila.

Student plzeňské právnické fakulty Tomáš Hnetila. | foto: MF DNES

Rektorka ZČU se postavila za studenta, který kritizoval vedení školy

  • 4
Student plzeňských práv Tomáš Hnetila, kterému hrozilo za kritiku vedení školy vyloučení, si může oddychnout. Rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová totiž chce zastavit disciplinární řízení, které je proti němu vedeno. Už dříve ho přitom odborníci označili za absurdní.

Tomáši Hnetilovi, studentovi a šéfovi studentské kurie a akademického senátu právnické fakulty, hrozilo v disciplinárním řízení až vyloučení ze školy. Nejistoty ho teď zbavila rektorka.

Od středy 1. srpna se totiž ZČU stává garantem akreditace právnické fakulty, a Hnetila bude tedy přímo v akademické obci ZČU, která spadá pod rektorku Mauritzovou. Dosud přitom patřil do akademické obce právnické fakulty, jejíž hlavou je děkan Jan Pauly.

Tomáš Hnetila patří k výborným studentům. Dosahuje průměru 1,0, a přesto, že je studentem čtvrtého ročníku, splněny má už všechny předměty z ročníku pátého. I tak mu ale hrozilo až vyloučení ze školy. Kritizoval totiž studentské protesty na počátku letošního roku, kdy hrozilo škole odebrání akreditace magisterského programu.

"Vykřikovat na demonstracích urážlivé výroky nepovažujeme za šťastné a nemyslíme si, že nám to v současné situaci pomůže," uvedl Hnetila na konci února ve vysílání České televize. Namísto toho opakovaně nabádal k napravení nedostatků na fakultě, mimo jiné i výzvou Rozumem proti emocím.

"Svým vystoupením jednoznačně poškodil fakultu, kterou studuje," stojí v podnětu k zahájení stíhání, podepsaném advokátem a členem katedry ústavního práva Tomášem Pezlem.

"Musím říct, že mě to opravdu překvapilo. Říkala jsem panu děkanovi, že bych uvítala, kdyby podnět, který mu byl dán, disciplinární komisi vůbec nepostupoval," reagovala rektorka Mauritzová, která podle svých slov dosud nemohla do řízení nijak zasáhnout.

Hnetilu podpořila i Rada vysokých škol

Se změnou akreditace chce ale co nejdřív řízení zastavit. Děkan fakulty Jan Pauly už dříve uvedl, že mu vadilo především to, že Hnetila vystupoval za celou fakultu.

Plán rektorky pro něj není ale nikterak překvapivý. Celý případ je podle něj nafouknutou bublinou. "Není mým úkolem šetřit detaily případu, mým úkolem je předat to orgánu, který je k tomu povolaný. A přitom sledovat rovné podmínky pro všechny," odůvodňuje svůj postup Pauly. Pokud Mauritzová disciplinární řízení zastaví, nebude mu to prý vadit.

Za očekávaný považuje krok Ilony Mauritzové také Tomáš Hnetila. "Skoro všem lidem je jasné, že je to úplný nesmysl. Když jsem s paní rektorkou mluvil, přislíbila mi, že jakmile bude moct, řízení zastaví, nebo o něm nechá rozhodnout univerzitní disciplinární komisi," sdělil Hnetila. Dodal, že za nejlepší řešení by asi osobně považoval, kdyby disciplinární komise rozhodla o tom, že se žádného přestupku nedopustil.

Na podporu Hnetily vystoupila i Rada vysokých škol nebo Transparency International. "Považujeme to za naprosto šikanózní. Podobně by se celá věc dala obrátit i proti protestujícím studentům, že znevažují vykřikováním na ulici vážnost oné instituce," je přesvědčen právník Vladan Brož z organizace Transparency International, která Hnetilovi v řízení pomáhá.

Brož připomíná, že v návrhu se také uvádí, že děkan zakázal komukoliv z akademické obce vystupovat jménem fakulty. "To je naprosto absurdní. Děkan nemá nadřazené postavení nad studenty. Navíc takový zákaz je proti svobodě slova," pozastavuje se Brož.