Jiří Brady.

Jiří Brady. | foto: Dan Materna, MAFRA

Biskup i rektor ZČU odmítli pozvání na Hrad. Plzeňský hejtman pojede

  • 14
Biskup Tomáš Holub nebo rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček odmítli pozvání na oslavy státního svátku na Pražském hradě kvůli aféře kolem neocenění Jiřího Bradyho. Na páteční ceremoniál naopak dorazí hejtman Václav Šlajs i primátor Plzně Martin Zrzavecký.

Důvodem odmítnutí pozvání je především aféra kolem neocenění Jiřího Bradyho, který měl údajně získat státní vyznamenání, ale jeho udělení mělo být zrušeno kvůli nedávnému setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou. Ministr je Bradyho příbuzný a tvrdí, že za zrušením ocenění stojí prezident Miloš Zeman.

(Ne)ocenění Jiřího Bradyho: vývoj kauzy

Někteří politici ČSSD z kraje jdou na Hrad zejména proto, že by mohl vyznamenání in memoriam získat někdejší uznávaný primátor Plzně Luděk Pik.

Pozvání na Hrad už před vypuknutím aféry kolem Jiří Bradyho odmítl poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil. Uvedl, že nechce být u ceremoniálu, kde by se mohli vyznamenávat například lidé, jako byl loni oceněný někdejší komunistický ministr zemědělství Miroslav Toman nebo přátelé prezidenta Zemana.

Na slavnosti bude chybět i senátor a starosta Aschenbrenner

„A pak navíc vypukla aféra kole pana Bradyho, což mi připadá ze strany Miloše Zemana jako naprosto hanebná věc. Pan Brady má objektivně nárok na státní vyznamenání a jeho ocenění nemůže souviset s tím, co ministr kultury dělá. Pokud se politikaří se státními vyznamenáními, je to pro mě urážlivé,“ prohlásil Pospíšil.

Se slavností na Hradě nepočítá ani senátor a starosta Plzně-Slovan Lumír Aschenbrenner z ODS. „Doufám, že to nebude chápáno jako neúcta ke státnímu svátku. Myslím si, že neúctu k tomuto svátku již projevil - a to dlouhodoběji - pan prezident,“ řekl Aschenbrenner.

Z účasti na hradní slavnosti se omluvil také plzeňský biskup Tomáš Holub. „Současná situace mému svědomí neumožňuje, abych se toho účastnil. Týká se to nevyznamenání pana Bradyho,“ konstatoval Holub.

K osobnostem, které budou 28. října na Hradě chybět, patří také rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Ten svou absenci vysvětlil diplomaticky: „Již dříve jsem potvrdil účast na akcích k plzeňským oslavám vzniku republiky. Z účasti na slavnostním ceremoniálu na Hradě jsem proto omluven.“

Krajský hejtman Václav Šlajs z ČSSD naopak s účastí počítá. „Pro mě je to hlavní svátek České republiky. Vnímám ale dění kolem ceremoniálu - rozděluje to společnost,“ řekl Šlajs.

Předseda rozpočtového výboru sněmovny, poslanec Václav Votava z ČSSD, se na Hrad chystá. Doufá přitom, že bude svědkem toho, že posmrtně získá státní vyznamenání bývalý starosta Plzně Luděk Pik.

„Nevynechám, mám úctu k významnému svátku a chci vyjádřit i úctu lidem, kteří dostanou vyznamenání. Očekávám, že se dostane ocenění i významné osobnosti, o které usiluji řadu let,“ prohlásil Votava.

Jiří Brady ocenění nedostane, Luděk Pik asi ano

Ač odmítl být konkrétní, měl zřejmě na mysli právě Luďka Pika, kterého na ocenění navrhoval už prezidentu Václavu Klausovi. Nicméně letošní rozruch kolem vyznamenávání se poslanci Votavovi nezamlouvá. „To je nedůstojné,“ uvedl.

Na Hrad pojede také primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD. Právě on by mohl vyznamenání určené Luďku Pikovi převzít. I Zrzavecký ovšem má výhrady k rozruchu kolem Jiřího Bradyho.

„Státní svátek by neměl být politicky zneužívaný. Pokud mluvíme o strýci pana Hermana a podíváme se na to, co zažil, tak si ocenění prostě zaslouží,“ konstatoval primátor.

Poslanec TOP 09 Jaroslav Lobkowicz ve středu neměl jasno, zda na Hrad půjde. Okolnosti letošního udělování státních vyznamenání se mu také nelíbí.

„Tím, že se toho chytnou různí mluvčí a třeba si protiřečí, tak se to rozmaže a je to horší. Už se to stalo častěji, jeden řekne tak, druhý trochu jinak, a je z toho průšvih,“ prohlásil Jaroslav Lobkowicz.