Muzeum knihtisku v Plzni vytvořilo největší knihtiskovou ručně vysazenou tiskovou formu k oslavě výročí 540 let od prvního tisku. Na snímku Petr Sichinger a Ondřej Vítovec. (26. dubna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Plzni vznikla největší česká tiskařská forma, je v Knize rekordů

  • 0
Netradičním způsobem připomněli 540. výročí vytištění první knihy v českých zemích pracovníci plzeňského Muzea knihtisku a knihy. Ručně vytvořili rekordní tiskařskou formu. S délkou 329 centimetrů a šířkou 51 centimetrů se stala největší v Česku a vysloužila si zápis do Knihy rekordů.

„Začali jsme v šest hodin ráno, ve dvou jsme pracovali až do jedenácti hodin,“ popsal úterní akci ředitel muzea Petr Sichinger a dodal, že litery pocházejí z tiskárny, která v budově muzea sídlila už od roku 1911.

Ty nejstarší pocházejí právě z této doby, jsou psány švabachem a na jejich spodní části jsou viditelné i části původních novin, kterými se litery podlepovaly kvůli usnadnění tisku. „To je unikát,“ je přesvědčen Sichinger.

Ne všechny litery jsou takto staré, použity byly i novější, například dřevěné nebo vyrobené ze silonu.

„Nejmladší pocházejí zřejmě z osmdesátých let, kdy technika knihtisku pomalu končila a přecházelo se k digitalizaci. Vyrobené jsou z umělé hmoty,“ přibližuje Petr Sichinger.

V minulosti se uvádělo, že nejstarší knihou vytištěnou v Čechách je Kronika trojánská z roku 1468. Už několik let je však jasné, že vznikla zhruba o dvacet let později. Nejstarší knihou jsou Statuta Arnošta z Pardubic, latinsky psaná. Světlo světa spatřila 26. dubna 1476, tedy právě před 540 lety.