Ředitelka plzeňské knihovny Helena Šlessingerová ukazuje jeden z komiksů. O

Ředitelka plzeňské knihovny Helena Šlessingerová ukazuje jeden z komiksů. O takovéto knihy mají čtenáři - děti i dospělí - v poslední době velký zájem. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Rekordmanka mezi neukázněnými čtenáři dluží knihovně v Plzni 17 tisíc

  • 4
Přesně 17 402 korun musí Knihovně města Plzně zaplatit žena, která si ve čtyřech pobočkách této instituce loni vypůjčila několik knih a nevrátila je. Je to nejvyšší částka za nevrácené knihy a nezaplacené upomínky, kvůli které loni knihovna podala žalobu.

"Podávali jsme ji v polovině prosince. Pokud se ta čtenářka nevzpamatuje a nezaplatí tu dlužnou částku, může ji čekat i exekuce," sdělila ředitelka knihovny Helena Šlesingerová.

1,2 milionu výpůjček ročně

V síti plzeňských knihoven si čtenáři v loňském roce vypůjčili přes milion dvě stě deset tisíc knih, rekordmankou mezi nimi je čtenářka, která si do knihovny přišla dohromady pro 1 311 knih a časopisů. Mezi nejpůjčovanější autory patří William Shakespeare, oblíbený švédský autor detektivek Stieg Larsson a v neposlední řadě také Dan Brown.

Knihovna zatím nemá přesná čísla za loňský rok, ale v tom předchozím odeslali knihovníci čtenářům 586 takzvaných předžalobních upomínek. "Jednačtyřicet pohledávek jsme pak museli vymáhat soudně a osmatřicet případů došlo až k exekuci," uvedla Šlesingerová. Čísla za loňský rok budou obdobná.

Čtenáři, kteří zapomenou knihy vrátit, přitom mají na nápravu dostatek času. "Podle řádu půjčujeme knihy na čtyři týdny s možností prodloužení. Pokud si čtenář výpůjční lhůtu neprodlouží, tak mu po čtyřech týdnech naběhne drobný poplatek, který činí pět korun z prodlení. Když se neozve ani za další čtyři týdny, tak dostane první upomínku, která je za 30 korun, pak následuje druhá upomínka, která je za 50 korun. Poté už posíláme tzv. předžalobní upomínku, to je v podstatě dopis, který podepisuje právník.

Čtenáři přijde jasné upozornění, že pokud knížky nevrátí, tak se celá věc bude řešit právní cestou, tedy soudně. Když nezabere ani tohle, předá se věc soudu, což může vést až k exekuci majetku, a podle našich zkušeností to není výjimkou," uvedl Šlesingerová.