Takhle by měl příští rok vypadat celkový pohled na horažďovické náměstí po plánované revitalizaci. | foto: Archiv

Platan, hlohy a břestovce místo trávy. Horažďovické náměstí se promění

  • 3
Vedení Horažďovic na Klatovsku má v rukou finální projekt na obnovu zdejšího náměstí. Trvalo téměř celou jednu dekádu, než se po vleklých debatách podařilo dospět ke shodě a návrh schválit. Zvelebování má být hotové příští rok.

Když se ve městě sáhne na náměstí, vyvolá to bouřlivou odezvu. Své o tom ví Plzeň, kde část obyvatel byla proti moderním zlaceným kašnám, které dnes náměstí zdobí. Ještě bouřlivější debata možná proběhla v Horažďovicích.

„Autory původního návrhu z roku 2006 jsme požádali o větší množství zeleně, kterou tam zakomponovali. Nová studie vypadá dobře. Před námi je veřejná soutěž na projektovou dokumentaci,“ popsal starosta Michael Forman.

Jedním z klidových míst by měl být altán pro kryté sezení ve stínu stromů - břestovců.

Jeden z autorů - architekt Martin Kožnar - uvedl, že konečné řešení vychází z původního návrhu. „Ten jsme dvakrát předělávali. To se nedá nic dělat, to je politika,“ uvedl Kožnar.

„Návrh v roce 2006 vyhrál jednu z cen Petra Parléře, v roce 2010 jsme jej rozpracovali a schválilo jej zastupitelstvo. Pak přišlo nové vedení radnice, které návrh shodilo ze stolu. V roce 2014 přišla zase nová garnitura a požadovala revizi návrhu z roku 2010, protože chtěla, abychom zvážili větší plochy zeleně,“ popsal Kožnar.

Důležitým rozhodnutím tvůrců podle něj bylo, že na náměstí nebude tráva. To některé místní patrioty zamrzelo. Nakonec se ujal kompromis většího množství stromů. „Tráva uprostřed náměstí je nefunkční. I když tam dnes tráva je, lidé si na ni nelehají. Trávník funguje daleko lépe v parku, na náměstí jsou vhodnější stromy, díky kterým se tam vytvoří stín a lidé si mohou sednout a relaxovat,“ řekl architekt.

Plocha vychází vstříc pořádání akcí a trhů

Dalším klíčovým rozhodnutím návrhu bylo rozdělení náměstí na klidovou část pro pěší, kam se autem může vjet jen kvůli zásobování, svatbě či pohřbu, a na dopravní část, kde mohou i parkovat.

Obvod náměstí tvoří promenády tvořené rozšířenými chodníky s lavičkami a červenými hlohy, které vytvoří stín pro nakupování, venkovní prodej a venkovní sezení. „Šířka chodníků umožňuje vytvořit předzahrádky, jako je tomu u Zámecké cukrárny,“ popsal Kožnar.

Pobytová plocha v dopravní části náměstí má sloužit pro konání kulturních akcí, farmářských či jiných trhů a k relaxaci. „Dominuje jí vzrostlý strom platan, který se stává přirozeným místem pro turistickou orientaci ve městě a okolí. Plochy jsou odděleny specifickými nerezovými patníky, které spolu s parkovacími terčíky vytváří jemné odlesky v prostoru.“

Klidová část náměstí s kostelem a farou je tvořena z velké části háječkem jednadvaceti stromů břestovců v pískovém mlatu s altánem pro kryté sezení.

„Tento prostor doplňuje ležící socha, pítko a lavičky z masivního dřeva. Pomník válkám je nově umístěn při severní zdi kostela s lavičkami pro sezení ve stínu,“ doplnil architekt.