Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu...

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu kultury Inwest. | foto: Amadeus Real

Plzeň škrtla tisíce podpisů žádajících referendum, smazali i hejtmanův

  • 76
Plzeňští aktivisté, kteří chtějí prosadit referendum o stavbě obřího obchodního komplexu Corso Americká, stále nemají pro svůj plán dostatek podpisů obyvatel města. Dosud jim jich chybí přes dva tisíce. I proto, že magistrát do současné doby neuznal už skoro čtyři tisíce z nashromážděných podpisů. Neprošel dokonce ani podpis hejtmana Milana Chovance.

Zastánci referenda potřebovali pro svůj návrh 13 339 podpisů a dodali jich téměř 15 tisíc. Úřad jich však uznal jen 11 198. Někteří lidé se totiž podepsali vícekrát, někteří signatáři nemají trvalé bydliště v Plzni nebo byly u někoho údaje vyplněny nečitelně.

Kuriózní je, že kontrolou neprošel ani podpis hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance. A proč nebyl uznán? "Nevyplnil dobře údaj o bydlišti. Místo adresy je tam vlnovka," řekl jeden z navrhovatelů referenda Martin Marek.

Zastáncům lidového hlasování, které má sporný projekt stavby obřího komplexu v centru Plzně zastavit, tak chybělo 2 141 podpisů lidí starších 18 let s trvalým bydlištěm v Plzni. Aktivisté tak před sebou mají perný víkend, aby chybějící podpisy sehnali.

Aktivisté chybějící podpisy sbírají od středečního rána. Pospíchají především proto, že chtějí prosadit, aby se referendum uskutečnilo 12. a 13. října, kdy se odehrají krajské volby. Tehdy totiž bude velká šance, že se referenda zúčastní 35 % plnoletých Plzeňanů, což je podmínka platnosti referenda.

Nemají šanci ověřit správnost

"V poledne jsme už měli 1300 nových podpisů," prohlásil v pátek Marek. Ten potvrdil, že lidé sbírající podpisy nyní zájemce důsledně upozorňují, že návrh nesmí nikdo podepsat víc než jednou a že se musí jednat pouze o signatáře s trvalým bydlištěm v Plzni. "Naše nevýhoda je, že nemáme možnost kontrolovat uvedené údaje. Nemáme jak ověřit, zda tam nejsou chyby," konstatoval Marek.

Aktivisté původně plánovali, že opravenou žádost o referendum znovu doručí magistrátu v pondělí. Teď připouštějí, že to bude později, protože potřebují získat velký počet podpisů a plánují si vytvořit i rezervu. Zároveň budou kontrolovat, zda magistrát neuznané podpisy odmítl oprávněně. U některých totiž jejich odmítnutí zpochybnili okamžitě.

Zástupci magistrátu už ve středu řekli, že návrh na referendum má vady, ale které to jsou, oznámili až v pátek. Kromě nedostatku uznatelných podpisů bylo za chyby označeno uvedení nepřesné adresy u člena přípravného výboru a skutečnost, že jeden z osmi členů výboru měl adresu mimo Plzeň. Zapotřebí jsou však pouze tři členové výboru.

Magistrát obstrukce vylučuje

Právnička renomované organizace Transparency International Radka Pavlišová uvedla, že postup magistrátu byl nezákonný.

"Magistrát má na kontrolu návrhu na vyhlášení referenda 15 dní. Pokud shledá, že návrh má vady, musí magistrát okamžitě zmocněnci přípravného výboru sdělit, jaké jsou to vady," konstatovala Pavlišová.

Statutární města mají postupovat tak, aby byla zajištěna co nejvyšší účast na hlasování. "To znamená postupovat rychle a nečinit žádné obstrukce," upozornila Pavlišová.

Vedoucí odboru vnitřních věcí magistrátu Petr Triner kritiku postupu úřadu odmítl. "Jsem přesvědčen, že je naprosto v souladu s legislativou. Kolegové té věci věnují maximální úsilí," prohlásil Triner. Ten ujišťoval, že se magistrát obstrukcí nedopouští a že zaměstnanci magistrátu nebudou zdržovat kontrolu opraveného návrhu.

Pokud úřad návrh napodruhé uzná jako bezvadný, dostanou jej na stůl zastupitelé Plzně. Ti by měli referendum vyhlásit a určit jeho termín.