Místo šéfa představenstva Plzeňské teplárenské léta patří nejvlivnějšímu muži plzeňské ODS. Nyní je to Roman Jurečko (na snímku).

Místo šéfa představenstva Plzeňské teplárenské léta patří nejvlivnějšímu muži plzeňské ODS. Nyní je to Roman Jurečko (na snímku). | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Plzeňští politici mohou přijít o křesla v představenstvech firem města

  • 2
Vedení plzeňské radnice zvažuje změnu systému obsazování statutárních orgánů městských firem. V představenstvech by nově seděli lidé z vedení společnosti a politici by byli pouze v dozorčí radě. Může to být předzvěst malé revoluce, která vytlačí komunální politiky z představenstev městských společností.

Politikům v krajské metropoli  vždy záleželo především na obsazení funkcí v Plzeňské teplárenské a Plzeňských městských dopravních podnicích, přes které teče nejvíce peněz.

Předseda představenstva si ve funkci mohl vydělat kolem třiceti a řadový člen šestnáct tisíc korun měsíčně. U dozorčí rady jsou sazby zhruba poloviční. Tyto odměny ovšem nebrali politici v uvolněných funkcích, tedy například radní.

V Plzni rozdělení funkcí v teplárně a Dopravních podnicích řadu let kopíruje rozložení politických sil ve městě.

Například místo šéfa představenstva teplárny léta patří nejvlivnějšímu muži plzeňské ODS. Dříve to býval Miroslav Levora, dnes Roman Jurečko. Místopředsedou je senátor Jiří Bis z ČSSD. Šéf představenstva Dopravních podniků je náměstek hejtmana Václav Šlajs z ČSSD a místopředsedou je šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger.

Možnou změnu obsazování statutárních orgánů městských firem začalo město projednávat s právníky tento týden. Ze stávajícího anglického modelu by se přešlo na německý systém.

Podle nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích totiž bude s funkcemi spojená mnohem větší odpovědnost, která může oslabit zájem o místa ve firmách. Tyto posty i jejich rozdělování přitom dosud posilovaly vliv politiků 

Náměstek primátora Miloslav Šimák z ČSSD potvrdil, že základem změny by měl být přesun politiků z představenstev do kontrolních a dohledových pozic například v dozorčí nebo správní radě.

"Našim akciovým společnostem už jsme uložili, aby se zamyslely nad budoucím způsobem řízení," konstatoval Šimák.

Senátor a dlouhodobý člen představenstva teplárny Jiří Bis z ČSSD se domnívá, že bude vhodnější zavést nový model. Podle Bise by v představenstvu měli sedět lidé z vedení společností.

Ve funkcích bude důležitá odbornost

"Trochu se mění podmínky výkonu funkce v představenstvu a klade se větší důraz na odbornost. Naopak dozorčí rada je určená pro zástupce akcionáře. U celostátních společností tento model funguje. Myslím, že by bylo rozumné, aby se i systém v městských firmách překlopil do tohoto modelu. Představenstvo jako řídící orgán společnosti by přešlo do rukou profesionálů, kteří by měli plnou odpovědnost," uvedl.

Náměstek primátora Petr Rund z ODS je rovněž pro to, aby se systém změnil. Nemyslí si, že by změnu zablokoval odpor politiků toužících po funkcích.

"V současné situaci je chuť jít do orgánů společností nebo i do komisí a podobných funkcí skoro nulová. Pochybuji, že by tady byl nějaký přetlak. Podle občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích vzniká daleko větší odpovědnost a člověk ve funkci se stává součástí daného podniku," konstatoval Rund.