Sezona pylových alergií letos začala dřív. Lidi obtěžují hlavně pyly břízovitých stromů. (Ilustrační snímek)

Sezona pylových alergií letos začala dřív. Lidi obtěžují hlavně pyly břízovitých stromů. (Ilustrační snímek)

Sezona alergií přišla předčasně, pacienty v kraji trápí pyl olše i jívy

  • 1
Už s předstihem se letos začaly plnit čekárny alergologů v Plzeňském kraji. Zatímco v jiných letech přicházejí první pacienti v březnu či dubnu, letos chtějí předepisovat léky už v únoru. Obtěžují je pyly olše a jívy, tedy známých kočiček.

"Nápor většinou začíná v březnu, letos už v únoru. Už teď alergiky obtěžují pyly břízovitých stromů. Nejčasnější jsou olše a jívy, které už jsou občas někde vidět," řekl uvedl přednosta Ústavu imunologie a alergologie plzeňské fakultní nemocnice Petr Panzner.

Připomněl, že nejčastějšími projevy alergie jsou rýma nebo průduškové astma. Pacienti mohou mít buď celoroční alergie se zhoršením v pylové sezoně, nebo jsou citliví jen na určitý druh pylu. To pak trpí jen část roku.

"Lidem alergickým na pyly radíme, že mají větrat jen ráno, a ne přes den, kdy je větší koncentrace pylů v ovzduší. Také že mají chodit ven pouze po ránu a večer, ale rady se obtížně dodržují," uvedl lékař. Když má někdo opravdu velké potíže, doporučuje klimatickou léčbu, kdy se pylům ujede na hory nebo k moři.

V čekárnách podle Panznera dnes sedí noví pacienti i ti, kteří se s alergií léčí delší dobu a potřebují předepsat léky. "Řada pacientů užívá léky jen v období pylů břízovitých rostlin. Řeknou si, že už je teplo, brzy to přijde a vyrazí k lékaři," líčí Panzner. Snahou alergologů podle něj je, aby se všichni pacienti dostavili ke specialistovi, kde se zjistí, na co jsou alergičtí.

"Protože jsou alergie i na zvířata nebo roztoče a pacient by měl vědět, že se má roztočům vyhnout a jak toho dosáhnout," připomněl Panzner s tím, že léky nejsou nijak laciné.

I to by mohlo alergiky motivovat, aby zamířili do ordinací, kde jim pak medikamenty předepíší a oni uhradí jen případné doplatky.

Výhodou podle Panznera je široká nabídka léků na trhu. Většinou se pro konkrétního pacienta najde vhodný přípravek, který mu pomůže a projevy alergie minimalizuje.

"Navíc používaná antihistaminika druhé generace už nemají na většinu alergiků utlumující účinky jako léky první generace. A pokud někoho utlumují, tak se dají vyměnit za jiné," dodal Panzner.