Primátor města Plzně Pavel Rödl.

Primátor města Plzně Pavel Rödl. - Rödl, volby, ods, Plzeň | foto: MF DNES

První muž Plzně bude proti své bývalé straně bojovat o radnici

  • 0
Nahoru, dolů, odhalení, kritika, střet. Tak to chodilo v případě významných představitelů plzeňské ODS, kteří promluvili o nedobrých poměrech ve straně. Příběh současného primátora Plzně Pavla Rödla tomu odpovídá. Liší se razantním bouchnutím dveřmi při odchodu. Primátor z ODS vystoupil a jde proti občanským demokratům bojovat o radnici.

Rödl se tak stává pro plzeňskou ODS nebezpečnější než předcházející kritici, kteří také viděli do stranické kuchyně. Je to konkurent, který může na kritice poměrů v ODS i na radnici stavět svou předvolební kampaň.

Při odsuzování stranických poměrů Rödl zatím nepřichází s překvapivým odhalením. Jen podává zvláštní zprávu o situaci, do které dospěla ODS v Plzni svým vývojem zhruba od poloviny devadesátých let.

Hodně to připomíná přeměnu politické strany na výtah k moci. Podobné sklony mají všechny strany. ODS k tomu ale v Plzni měla ideální podmínky: dlouhodobé výsadní postavení v samosprávě města a hlavní slovo při rozhodování. Vliv a s ním spojené peníze přitahují.

Už v roce 1998 ODS vyšachovala z voleb Zdeňka Proska

První výrazný případ dokládající, co může boj o moc se stranou udělat, se v Plzni odehrál už před komunálními volbami v roce 1998.

Tehdy sdružení ODS Plzeň-střed vedené pozdějším primátorem Miroslavem Kalousem vyšachovalo z voleb tehdejšího primátora Zdeňka Proska. Náborem padesátky členů před primárními volbami se organizace zdvojnásobila, aby získala převahu v hlasovací mašinérii.

Bývalá předsedkyně plzeňské ODS Eva Maříková na náboru neviděla nic špatného. Přála si, aby se i jiná sdružení tak pěkně rozrůstala. Tohle přání se jí vyplnilo. ODS ve městě rostla, rostla a rostla a stala nejpočetnější organizací v zemi. Recept použitý k odstavení Proska se osvědčil a byl použit k odstavení jiných, včetně Miroslava Kalouse.

Výtahem k moci se svezl i Rödl

To, co teprve v posledních dvou třech letech objevovali straničtí velrybáři někde na severu Čech, v Plzni znali dávno. A jako výtah k moci systém fungoval báječně. I Pavel Rödl se jím před čtyřmi roky svezl.

Ti, kteří letos zajistili podporu jiným, mu v roce 2006 pomohli do křesla primátora. Byl to tehdy mimořádně rušný sněm, kde se stal kandidátem na prvního muže města. Zhruba třetina účastníků se proti systému výběru kandidátů vzbouřila a na protest odešla.

Rödl ještě neprotestoval, ač by dnes pravděpodobně už s tehdejšími rebely souhlasil.

Podporu ODS ztratil i bývalý hejtman Zimmermann

Před krajskými volbami v roce 2008 plzeňská ODS odstavila od možnosti opět kandidovat bývalého hejtmana Petra Zimmermanna. Důvod? Ztratil podporu několika osob ve vedení plzeňské ODS. Už tehdy se mluvilo o tom, že rozhodli dva tři lidé. Rödlova politická hvězda ještě stoupala a měl se stát novým hejtmanem. Jenže krajské volby 2008 přinesly zlom v jeho kariéře. Nejen že skončil jako krajský volební lídr ODS poražen, ale navíc z funkce šéfa plzeňské ODS kvůli volebnímu debaklu odstoupil předseda Miroslav Levora, významný Rödlův spojenec.

Primátorova dnešní tvrdá kritika ODS samozřejmě má své opodstatnění. Jenomže při pohledu zpět je vidět, že poměry ve straně byly už před lety podobné a v podstatě stejné.

Politické vize, debaty a idealisté chyběli dávno. Tím hlavním cílem jako by se stala údržba moci a vlivu.