Podle starosty Chanovic Petra Kláska se v ČR hovoří o sedmi místech, kde by mohlo úložiště vzniknout. Ilustrační snímek

Podle starosty Chanovic Petra Kláska se v ČR hovoří o sedmi místech, kde by mohlo úložiště vzniknout. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na Klatovsku má začít průzkum, obce ale jaderné úložiště nechtějí

  • 12
V lokalitě Březový potok na Klatovsku, kde má vzniknout úložiště jaderného odpadu, začnou průzkumné práce. Takové rozhodnutí obdržely tento týden od ministerstva obce v okolí Velkého Boru, které se záměrem dlouhodobě nesouhlasí. Proto nyní připravují odvolání.

Starostové šesti dotčených obcí stále nevzdávají boj proti úložišti jaderného odpadu, který má stát nedaleko Jetenovic. Na rozhodnutí o zahájení průzkumu chtějí reagovat takzvaným rozkladem směřovaným k ministrovi životního prostředí.

„Rozhodnutí šlo i do dalších lokalit, v Česku se hovoří o sedmi možných místech,“ vysvětlil starosta Chanovic Petr Klásek. Ten navíc považuje za neseriózní, když ministerstvo tak důležité rozhodnutí posílá zrovna v době, kdy není jasné, kdo na radnicích zasedne.

„Rozhodnutí přijde ve chvíli, kdy nejsou ještě uznány výsledky voleb a v řadě obcí odchází stávající zastupitelé. Může to být záměr, aby se obce nestačily odvolat. Navíc, když termín pro odvolání je 15 dnů, tak je to smrtící,“ naznačil Klásek.

Ministerstvo se ale brání. „Nešlo o záměr. Ministerstvo životního prostředí postupovalo ve vedených správních řízeních podle správního řádu.

V červenci vyzvalo účastníky řízení k nahlédnutí do spisu před vydáním rozhodnutí, řada z nich však požádala o prodloužení lhůty k tomuto úkonu do poloviny srpna. Tomuto požadavku MŽP vyhovělo, což v důsledku znamenalo vydání konečného rozhodnutí o několik týdnů později,“ uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

V případě, že obce nebudou mít čas do 15 dnů odvolání zpracovat, doporučila možnost podat takzvané blanketní odvolání a požádat o prodloužení lhůty. „Ministerstvo takovému požadavku vyhoví, bude-li blanketní odvolání podáno ve stanovené lhůtě,“ podotkla mluvčí.

Pokud se obce odvolají, zasedne podle Roubíčkové rozkladová komise složená z akademiků, právníků a dalších odborníků, kteří jsou poradním orgánem ministra a znovu rozhodnutí o průzkumu území přezkoumají. Poslední slovo má ministr.

Tento způsob rozhodování ale obce kritizují. „Protože my do toho nemáme co mluvit, nejsme právoplatnými účastníky řízení. Když se v obci povoluje oplocení pozemku, tak ano, ale když se povoluje hlubinné úložiště, tak už v roce 2003, když proces začal, nám bylo řečeno, že do toho nemáme co mluvit, že to je rozhodnutí státu,“ přiblížil Klásek.

„Odvolání už jsme podali mnoho, když bude stát chtít, tak to prosadí s tím, že jde o veřejný zájem. Já už nevěřím nikomu,“ posteskl si starosta Velkého Boru Václav Zábranský.

.