Les poničený kůrovcem u cesty k pramenům Vltavy na Šumavě.

Les poničený kůrovcem u cesty k pramenům Vltavy na Šumavě. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Průzkum o kůrovci: většina lidí se přiklání k vedení šumavského parku

  • 49
Spory kolem šíření kůrovce na Šumavě a způsobech jeho likvidace názorově rozdělily Čechy na dvě přibližně stejně početné skupiny. Ukázal to průzkumu veřejného mínění agentury Focus. Současné vedení parku podporuje 44 % dotázaných, 36 % procent se staví na stranu ochránců přírody a přírodovědců.

Agentura Focus Marketing & Research oslovila s dotazy týkajícími se kůrovce na Šumavě druhý zářijový týden 1023 respondentů starších 18 let.

Současné vedení parku, které chce proti kůrovci bojovat kácením napadených stromů, má nejvíce sympatizantů ve věkových skupinách 35-44 let a 55-64 let, dále mezi vysoce kvalifikovanými odborníky a top manažery.

Průzkum

Na jakou stranu sporu o kůrovce se přikláníte?

Spíše na stranu ochránců přírody 36 %

Spíše na stranu vedení národního parku 44 %

Neví 20 %

Zdroj: Focus M&R, 1023 dotázaných starších 18 let

Naopak s ochránci přírody a přírodovědci častěji souhlasí nejmladší respondenti do 24 let či naopak nejstarší respondenti nad 65 let, dále studenti a lidé z domácností s nejnižšími příjmy.

"Respondenti, kteří souhlasí s názory ochránců a přírodovědců, argumentují hlavně tím, že příroda si pomůže sama a že národní park by měl být ponechán přírodě. Stoupenci vedení parku se především domnívají, že je nutno vykácením zastavit šíření kůrovce a zabránit tak mnohem větším škodám," uvedl analytik Zdeněk Dytrt.

Většina dotázaných (62 %) se shodla, že letní blokáda ochránců přírody byla pozitivním akcelerátorem diskuze na dané téma. "Souhlas pochopitelně vyslovili zejména stoupenci ochranářů a přírodovědců, bylo to 95 % z nich," uvedli autoři průzkumu.

S výrokem, že zásah policie proti blokujícím byl správný a adekvátní, vyslovila souhlas necelá polovina respondentů, logicky zejména sympatizanti vedení NP. Souhlasili tři ze čtyř.

Shoda? Jen v tom, že park je pro region a zdejší lidi přínosem.

Část průzkumu byla koncipována tak, že tazatelé předkládali lidem k posouzení 13 výroků, které z různých názorových pozic popisují možné způsoby hospodaření v národním parku. A výsledek? Víc souhlasili lidé s výroky, které se blíží stanoviskům ochránců přírody.

"Pokud porovnáme průměrné hodnoty odpovědí mezi skupinami respondentů, kteří podporují jednotlivé strany sporu, můžeme vidět, že stěží dokážou nalézt společnou řeč. Shodují se prakticky pouze v tom, že existence Národního parku Šumava je pro region a jeho obyvatele přínosem," řekl  Dytrt.

K výrokům s nejvyšší mírou souhlasu patřila například teorie, že "existence Národního parku Šumava je pro místní obce a obyvatele ekonomicky přínosná, protože podporuje příliv turistů a přináší finanční kompenzace."

Většina lidé také souhlasila s výrokem, že "v Národním parku Šumava by se mělo dávat přednost ochraně přírody i na úkor rozvoje různých nových projektů, které podpoří turistický ruch."

Vysokou podporu zaznamenala i domněnka, že "za současnými aktivitami vedení NP stojí zájmy různých skupin, které chtějí v NP postavit a provozovat různé turistické atrakce a cíle."

Podle zjištění iDNES.cz si průzkum veřejného mínění u agentury objednalo ekologické Hnutí Duha, které stojí za blokádou na Šumavě. Analytik Dytrt však uvedl, že tato skutečnost v žádném případě nezpochybňuje nezávislost šetření. "To můžeme odpřísáhnout. Nejsme na nikoho napojeni," nechal se slyšet. Tázající ani dotazovaní podle něj nevěděli, kdo je zadavatelem průzkumu.

Mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek konstatoval, že vedení parku výsledky potěšily. "Jsme rádi, že na naší straně stojí hlavně ti respondenti, kteří jsou v dospělém a produktivním věku, vysokoškolsky vzdělaní, nebo top manažeři, zkrátka lidé, kteří mají a umí přijímat zodpovědnost nejen sami za sebe, ale i za ostatní," řekl Pechoušek.