Při jednání o rozšíření průmyslové zóny neuspěl ani argument, že by přibyla nová pracovní místa. Ilustrační snímek

Při jednání o rozšíření průmyslové zóny neuspěl ani argument, že by přibyla nová pracovní místa. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Průmyslová zóna v Hrádku se rozšíří jen o čtvrtinu, lidé se bojí hluku

  • 0
O pouhých deset hektarů z původně plánovaných 53 se rozšíří průmyslová zóna v Hrádku u Rokycan. S výraznějším zvětšením nesouhlasili obyvatelé města, kteří se obávali zvýšené prašnosti, hlučnosti, přílivu agenturních zaměstnanců, vzniku ubytoven a tím i možného nárůstu kriminality.

„Už dnes má Hrádek výrobní a skladovací zóny o rozloze 45 hektarů. S další více než padesátkou by plocha pro průmysl tvořila celé dvě třetiny zastavěného území města,“ řekl při veřejném projednávání změny územního plánu Josef Hůza, který nesouhlasil s výrazným rozšířením průmyslové zóny.

„Navíc by už nebyla možná další výstavba bytových a rodinných domů. Původní plán by tuhle cestu pro rozšiřování města definitivně uzavřel,“ připomněl Hůza.

Při jednání neobstály ani nedávné argumenty starosty Jaroslava Perlíka, že by přibyla pracovní místa. Podle Hůzy je totiž v Hrádku velmi nízká nezaměstnanost.

„Když jsem mluvil s místními lidmi, obávali se především přílivu agenturních zaměstnanců z ciziny, ubytoven a podobně, tedy možného zvýšení kriminality. Situace v některých částech nedalekých Rokycan je dostatečným příkladem,“ podotkl Hůza.

Nakonec bylo rozhodnuto, že území pro výrobní a smíšenou plochu bude mít pouhých deset hektarů.

Zóna by měla být situována nad bývalou betonárkou

„Zbytek se stane rezervou, v budoucnu se rozhodne, co se s plochou stane. S rozšiřováním průmyslu v Hrádku to stejně nehoří, protože nemáme hotový obchvat. Vlastnické spory zatím zdaleka nekončí. Kdy bude dokončený, je ve hvězdách. A když nebude obchvat, nebudou ani investoři,“ vysvětlil Perlík.

Zároveň ujistil, že obavy lidí z prašnosti, hluku a dalších dopadů týkajících se životního prostředí jsou zbytečné. „Šlo by jen o lehkou, nezávadnou výrobu, například sklady,“ poznamenal.

Josef Hůza považuje výsledek projednávání za vítězství hrádeckých občanů a také zdravého rozumu. „Naše navrhované změny byly přijaty, tedy snížení velikosti průmyslové zóny a také regulativ tohoto území, který umožní v budoucí průmyslové zóně postavit jen provozy bez větších negativních dopadů na sousední bytovou zástavbu,“ uvedl Hůza.

Průmyslová zóna měla být situována podél celé obce, od bývalé betonárky až k odbočce na Janov.

Návrh občanů, aby byla zóna umístěna v širším pásu nad bývalou betonárkou starosta Perlík také přijal. „Samozřejmě ještě proběhnou další diskuze a návrh musí nakonec schválit zastupitelstvo,“ připomněl. Podle Perlíka je možné, že nový územní plán bude ale schvalovat už nové zastupitelstvo.