Policie bude mít pro případ nutnosti připravená i vodní děla. (Ilustrační snímek)

Policie bude mít pro případ nutnosti připravená i vodní děla. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Protiromští extremisté a jejich odpůrci obsadí Plzeň. Omezí dopravu

  • 25
Sobotní protestní pochod z centra Plzně na Slovany zřejmě naruší plynulost městské dopravy. Policie doporučuje se trase pochodu vyhnout a v dotčených místech nenechávat zaparkovaná auta. Do ulic vyrazí také odpůrci extremistů. Mohlo by přijít i několik set lidí.

Pochod naplánovali na sobotní odpoledne extremisté do Plzně. V ulicích města bude připraveno na 700 policistů a k tomu 100 strážníků městské policie. Policie bude mít připravena i vodní děla. Uvedl to radní pro bezpečnost plzeňského magistrátu Robert Houdek.

"Je ale otázkou, kolik demonstrantů nakonec přijede, protože odhady se velmi různí od optimistické varianty, že jich bude 50 až po tu nejhorší, že jich přijede 300," doplnil Houdek.

Policisté akci ani v nejmenším nepodceňují, protože podobné pochody jsou současně ohlášené asi na sedm míst po celé zemi. V Plzni je navíc na sobotní odpoledne hlášeno šest protestních shromáždění právě proti pochodu extremistů.

Demonstranti vyrazí z plzeňského náměstí Republiky (na snímku, na mapce označeno číslem 1) směrem k náměstí Milady Horákové (číslo 2). Modře jsou vyznačena místa, kam jsou nahlášena protestní shromáždění.

Policie se nevyjadřuje ke konkrétním počtům lidí, které bude mít v sobotu v ulicích. Jen naznačuje, že v pohotovosti budou všechny složky od pořádkových jednotek přes kriminalisty až po členy antikonfliktních týmů.

"Nechceme zasahovat proti pokojným pochodům a shromážděním místních občanů. Pokud ale dojde k protiprávnímu jednání, budeme tuto situaci řešit. Můžeme požádat další krajská policejní ředitelství o poskytnutí dalších sil i prostředků, zároveň jsme připraveni pomoci i jiným krajům. Kvůli průvodu může dojít na nezbytnou dobu k uzavření některých ulic a odklonům dopravy," řekla krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Primátor bude připraven pochod rozpustit

Podle radního Houdka by lidé neměli nechávat auta v místech, kudy je naplánovaná trasa pochodu. Zmizet z těchto ulic by měly s předstihem i popelnice a další věci, jež by mohli účastníci pochodu poničit.

"Před dvěma lety tady měla policie vodní děla, byť je tehdy nepoužila, bude je mít i nyní. Myslím si, že je opět nepoužije, ale je třeba ukázat demonstrantům, že je schopná zasáhnout," myslí si Houdek, podle kterého bude na místě primátor města Martin Baxa.

Ten je připravený, například při provolávání rasistických hesel, zasáhnout a pochod rozpustit. "Bude mít k ruce zhruba tři poradce, kteří se problematikou zabývají a budou situaci analyzovat," uvedl Houdek.

Zákaz má ale podle něj svá rizika. "Když přerušíme pochod a svolavatelé s tím půjdou k soudu - a ten jim dá za pravdu, tak extrémisté mohou pochod v následujících třiceti dnech zopakovat kdykoli a nemusí to hlásit dopředu. To je hodně nebezpečné, protože se město ani policie nebudou moci připravit," vysvětlil Houdek.

Omezení dopravy? Záleží na chování účastníků

Na šesti místech po Plzni bude proti extrémistům navíc demonstrovat občanská platforma V Plzni nácky nechceme. I ta přivede do centra odhadem 300 lidí, takže to podle Houdka může riziko ještě zvýšit. "Podle mě to není dobře, ale každý má dnes právo svolat si jakékoli shromáždění," podotkl Houdek. "Chceme ukázat, že Plzni není vlastní nenávist, ale solidarita," vzkázal jeden ze svolavatelů Martin Marek.

Trasa povede z náměstí Republiky do Františkánské ulice přes Kopeckého sady, přes lávku u bývalého domu kultury, do Sirkovy ulice, k hlavnímu nádraží, vlevo Železniční ulicí do Koterovské ulice, kterou půjde až k velkému kruhovému objezdu, pak Částkovou ulicí, pokračovat budou Francouzskou ulicí, na konci zahnou doprava na náměstí Milady Horákové.

Dopravní ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Jiří Ptáček nedokáže odhadnout, jak pochod naruší městskou dopravu.

"Vše záleží na situaci. Dopad na městskou dopravu nemusí být žádný, ale může být obrovský. Vše závisí na tom, jak se účastníci pochodu budou chovat. V ideální variantě mohou jít v silničním jízdním pásu a mohlo by být jen krátkodobé přerušení, když budou někde přecházet křižovatku," říká Ptáček.

Jenže kdyby policie musela zasahovat a používala i vodní děla, mohla by to být pro městskou dopravu hodně velká komplikace. Podstatná část trasy totiž vede pod trolejemi pro trolejbusy nebo tramvaje.

"Ty by z bezpečnostních důvodů musely být vypnuté nejen v místě zásahu, ale i v navazujícím úseku. V konečném důsledku by to mohlo znamenat i úplné zastavení tramvajové a trolejbusové dopravy v centru Plzně," upozorňuje na rizika dopravní ředitel Jiří Ptáček.

Dopraváci budou mít v záloze autobusy pro náhradní dopravu, ale ty nedokáží plně nahradit všechny zastavené tramvaje a trolejbusy.