Řeka Klabava v Rokycanech. (25. ledna 2016)

Řeka Klabava v Rokycanech. (25. ledna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Budování protipovodňových opatření v Rokycanech se o rok odkládá

  • 7
Budování protipovodňových opatření na Klabavě v Rokycanech, jejichž součástí má být i zeď kolem řeky, se odkládá. Ministerstvo životního prostředí totiž vyhovělo ekologům a zrušilo výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů. Tu udělil Povodí Vltavy Krajský úřad Plzeňského kraje loni v červenci.

„Kladné vyřízení odvolání proti rozhodnutí o výjimce znamená, že projekt protipovodňového opatření Rokycany se zpozdí minimálně o další jeden rok,“ uvedl Hugo Roldán, mluvčí Povodí Vltavy, které protipovodňová opatření navrhuje.

V současné době krajský úřad zadal zpracování nového biologického hodnocení. Na základě toho se bude znovu rozhodovat o výjimce. Pak bude teprve možné pokračovat v jednání o územním rozhodnutí.

Kraj ani nezkusil hledat jiné řešení, vadí ekologům

Ministerstvo shledalo jako oprávněné tři ze čtyř námitek rokycanských ochránců přírody. „Zásadní námitkou je, že krajský úřad ani neuvažoval o jiné možnosti uspokojivého řešení protipovodňových opatření a že výjimka byla povolena,“ uvedli v tiskovém prohlášení zástupci Českého svazu ochránců přírody Kulíšek Rokycany.

Podotkli, že nezpochybňují nutnost provedení úprav proti záplavám. Chtějí ale najít jinou možnost, než je stavba bariér, k níž se přiklání Povodí Vltavy.

Podle vyjádření Roldána ale žádná jiná možnost v tuto chvíli nepřipadá v úvahu. „Lze jednoznačně konstatovat, že všechna reálná řešení ochrany města Rokycany proti povodním byla během uplynulých deseti let přípravy důkladně diskutována, prověřována a propočítána za nemalého finančního a časového úsilí a že předložená varianta protipovodňového opatření je optimální,“ řekl Roldán.

Podobný názor má i rokycanský starosta Václav Kočí. „Je třeba vzít v úvahu, že příprava protipovodňových opatření se řeší již od povodní v roce 2002,“ konstatoval Kočí.

Ochráncům přírody už od začátku vadí, že plánované nábřežní zdi znemožní rekreační využití okolí Klabavy.

Připravili také petici proti navrženým protipovodňovým opatřením. Podle ní by měly být řeka Klabava i Holoubkovský potok zapojeny do veřejného prostoru, aby jejich koryta byla zpřístupněna pro obyvatele a mohla sloužit jako rekreační a volnočasový prostor. Na petičních arších je přes 500 podpisů. Petice bude nyní předložena zastupitelstvu města.

Navrhují proto řešení inspirované některými evropskými městy. „Vodní toky, a to i podstatně větší, než je Klabava a Holoubkovský potok, jsou začleňovány do městské zástavby a není zasahováno do biologické rovnováhy. Některé takovéto úpravy jsou již k vidění i v českých městech,“ sdělil předseda základní organizace Kulíšek Daniel Šatra.

Opatření mají město chránit před stoletou vodou

Na místech, kde má vzniknout projekt zkapacitnění řeky Klabavy, žijí i kriticky ohrožené druhy živočichů, jako je rak říční, mihule potoční nebo skokan skřehotavý. Ochráncům přírody vadí také, že biologické hodnocení bylo zpracováno již v roce 2009 a není proto aktuální.

Projekt Povodí Vltavy zahrnuje úpravy toku Klabavy a Holoubkovského potoka, které by měly město ochránit před následky povodně odpovídající stoleté vodě.

Použita má být kombinace snížení hladiny povodní a zvýšení kapacity toku. „Snížení hladiny by bylo provedeno na řece Klabavě pod Rokycany, kde je navrženo řešení přírodě blízké, které zvýší biologickou hodnotu v této části údolní nivy,“ přiblížil už dříve opatření Roldán.