Na náměstí v Klatovech se na demonstraci proti nepřizpůsobivým sešlo v pátek odpoledne na 500 lidí. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Hlučí a kradou, protestovali Klatovští proti obyvatelům ubytoven

  • 118
Na pět stovek lidí se v pátek sešlo na náměstí v Klatovech. Vyburcovala je zpráva šířená internetem a Facebookem, že ve městě vznikají s podporou radnice nové ubytovny pro nepřizpůsobivé a ještě stoupne kriminalita. Starosta argumentuje, že nic z toho není pravda.

I když akce nebyla oficiálně ohlášená, trvala asi hodinu a půl a vše proběhlo v klidu.

Jak je to s ubytovnami i s bezpečnostní situací ve městě lidem ze schodů před kostelem vysvětloval starosta Rudolf Salvetr i velitel klatovských strážníků František Kacerovský.

Lidé si stěžovali na to, že obyvatelé ubytoven, kteří často nepracují a žijí ze sociálních dávek, prý obtěžují okolí hlukem i krádežemi. Místní mají strach ze vzniku dalších ubytoven ve městě. Do Klatov jezdí do heren a restaurací i lidé z jiných ubytoven v okresu, tvrdili lidé na náměstí.

"Situace je tu naprosto tragická. Mám tu zahradu, každý rok mě tam pětkrát vykradou. Zrovna dneska jsme opravovali rozmlácené dveře od chatky, souseda tam vykradli dneska, máme rozšlapané a rozstříhané pletivo, ale nikdo to neřeší. Když to nahlásíte, dozvíte se, že škoda není přes pět tisíc, tak to není trestný čin. Marně jsem žádal, aby strážníci dělali aspoň jednou denně namátkové kontroly. Už mi nezbylo nic jiného, než si udělat zbrojní průkaz a koupit pistoli. Jak to vyřešit? Jedním zákonem. Vrátit zpátky příživnictví a bylo by hotovo,"prohlásil na náměstí muž, který se představil jako Martin.

Jsou to fámy, řekl o ubytovnách starosta

Živě tam diskutoval s mužem, který se představil jako Honza. Podle něj mělo přijít ještě mnohem víc lidí. "Ale už jsou otrávení, další se i bojí. Ať v Klatovech vznikne jednotka, která se o pořádek bude starat, nebo nezbyde nic jiného, než aby tu vznikla domobrana," soudí Honza.

Shromážděné protestující uklidňoval starosta Rudolf Salvetr ze schodů radnice.

"Co máme dělat, když v našem domě bydlí nepřizpůsobiví, všechno tam ničí, škody jdou do tisíců, ale platíme je my ostatní? Policii voláme nejméně jednou týdně, to už si u nás můžete zřídit služebnu," nadhodila jedna z žen, které přišly na náměstí.

Starosta lidem vysvětloval, že ve městě nevznikají žádné nové ubytovny, natož pro nepřizpůsobivé, jak tvrdil anonym z internetu.

"Nechci komentovat, kdy výzva vznikla a jaký měla účel, ale je dobře, že lidé přišli. Cítím v tom i určitou podporu, když říkám, že dávky patří skutečně tomu, kdo za ně něco odvede pro dané místo, ne že jenom nenatáhne ruku. Dávky dnes vyplácejí úřady práce, přes města dávky nejdou. To lidé na náměstí dnes řekli také. Je to velmi důrazný vzkaz všem, kteří by chtěli na sociálních dávkách a bídě druhých vydělávat v soukromých ubytovnách," shrnul po akci starosta Salvetr.

Plánuje, že na ubytovnách, které už ve městě jsou, budou častější a důkladnější kontroly i s hasiči a hygieniky.

"Považuji za velkou chybu, že byl obcím vyražen z rukou motivační nástroj veřejné služby, kdy za určité odpracované hodiny se lidé mohli dostat ke stokorunám vylepšujících jejich příjem. To dnes už není. Zejména pro nepřizpůsobivé spoluobčany není motivací zaplacené sociální a zdravotní pojištění, ale třeba 500 korun navíc, když práci odvedli. Tento nástroj ale zmizel," shrnul Rudolf Salvetr.