Zjednodušený systém urychlil přidělování bytů, k mání jsou i ty v centru Plzně.

Zjednodušený systém urychlil přidělování bytů, k mání jsou i ty v centru Plzně. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeň rozhýbala přidělování městských bytů a ty jdou rychle na odbyt

  • 2
Plzeňské radnici se podařilo rozhýbat dříve zdlouhavé přidělování městských bytů. Úředníci zjednodušili pravidla pro nakládání s byty a navíc je radnice od dubna začala nabízet prostřednictvím internetu. A to zabralo.

Město dosud mělo stovky volných bytů a přitom v pořadnících evidovalo tisíce zájemců. Žádosti se vyřizovaly i déle než půl roku. Změny ale pomohly přidělování bytů urychlit.

Seznam nabízených bytů se nyní rychle mění a jsou poměrně rychle obsazovány. Zřejmě to je mimo jiné důsledek i toho, že magistrát především menší byty do 70 metrů čtverečních nabízí levněji než realitní kanceláře. Zároveň jsou leckdy na poměrně atraktivních adresách.

Aktuálně například nabízí dva byty v činžáku na rohu Pražské ulice a náměstí Republiky. Jedním z nich je částečně zrekonstruovaný 1+1 o 40 metrech čtverečních s nájemným 3 428 korun.

Vedoucí bytového odboru magistrátu Zdeněk Švarc prohlásil, že novinky se osvědčily nad očekávání dobře.

"Funguje to výborně. Téměř o všechny nabídnuté byty byl zájem. Nový systém má pro lidi několik podstatných výhod. Po uzávěrce nabídky se nejpozději do jednoho měsíce, dozvědí, zda s nimi bude uzavřena smlouva, která může být uzavřena do šesti týdnů," uvedl Švarc.

Upozornil, že na internetu si zájemci mohou všechny městem nabízené byty prohlížet. I proto se prý webové stránky byty.plzen.eu s městskými byty dostaly rychle do povědomí veřejnosti. "Rozjíždělo se to pomaleji, ale zájem se poměrně rychle zvyšuje. Při minulém kole nabídek jsme díky tomu dostali na zhruba patnáct bytů přes tři sta žádostí. Na každý byt jsme našli zájemce," konstatoval Švarc.

Město na internetu nabízí byty do rozlohy 90 metrů čtverečních. Největší zájem je o byty menší. Podle šéfa bytového odboru je u nich nájemné přibližně o třetinu nižší než běžně požadují realitní kanceláře při pronajímání srovnatelných bytů.

Například u bytu o ploše 30 metrů čtverečních požaduje město zhruba 2 600 korun nájemného.

Město na internetu nabízí i budovy, které chce prodat

Zdeněk Švarc odhadl, že od spuštění webových stránek s městskými byty se za čtvrt roku podařilo pronajmout přes padesát bytů.  Nově se na stejných internetových stránkách začaly objevovat i celé budovy, které město nabízí k prodeji.

Náměstek primátora Miloslav Šimák si posun v nakládání s městskými byty chválí. "Zrychlení celého procesu bylo velice podstatné. Dřív se žádost o byt vyřizovala tak šest měsíců, dnes se to stihne za několik týdnů. Zvažuji ještě možnost, že bychom to ještě zrychlili například tím, že by se častěji scházela bytová komise," uvedl Šimák.

Od konce loňského roku zjednodušila radnice pravidla pro přidělování bytů například zrušením podmínky, že zájemce musí mít příjem pod hranicí průměrné mzdy.

Rozhodujícím kritériem je, zda má zajištěný trvalý příjem. V případě, že má zájem více lidí o jeden byt, pak rozhoduje, nakolik je daný byt pro zájemce přiměřený. Například člověk s dítětem má přednost před bezdětným zájemcem.