Yvona Kreuzmannová, bývalá umělecká ředitelka Plzeň 2015

Yvona Kreuzmannová, bývalá umělecká ředitelka Plzeň 2015 | foto: Daniel Beran, MAFRA

Projekt Město kultury provází v Plzni skandál a hádky o výplatu

  • 3
Bývalá umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015 Yvona Kreuzmannová se pustila do boje s novým šéfem společnosti Plzeň 2015 Tomášem Froydou. Ten jí totiž neprodloužil smlouvu, což vysvětlil i tím, že měla nepřijatelné finanční nároky.

Projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 přinesl první skandál, který ukazuje, že velkou roli v evropském projektu mohou hrát peníze nebo osobní zájmy. Skandál přitom přišel dřív, než se veřejnost ve městě dozvěděla, co si vlastně má slibovat od zisku prestižního titulu. Lidé si tak kulturní projekt mohou nyní spojovat především s nebývalou aférou.

Čtěte rozhovor s Tomášem Froydou, proč mu došla trpělivost a jak vysvětlil, že neprodloužil smlouvu umělecké ředitelce Yvoně Kreuzmannové

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

V otevřenou válku vyústil střet bývalé umělecké ředitelky projektu Plzeň 2015 Yvony Kreuzmannové a nového šéfa společnosti Plzeň 2015 Tomáše Froydy. Ten Kreuzmannové neprodloužil smlouvu. Bývalá umělecká ředitelka rozhodnutí ostře napadla a nařkla Froydu z porušování závazných dokumentů společnosti Plzeň 2015 a neetických kroků.

Kreuzmannová navíc přišla s tvrzením, že projekt Evropské hlavní město kultury 2015 v Plzni ohrožuje nepochopení jeho významu. V médiích navíc kritizovala stavbu nového divadla v Plzni, kterou označila za megalomanský projekt patříci do minulého století.

Primátor Martin Baxa takovou kritiku odmítl. "Projekt nové budovy byl součást naší kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Nesouhlasím s tvrzením, že je to megalomanský projekt. Myslím, že toto nařčení není pravdivé," řekl Baxa.

Nový ředitel: Svou funkci zneužívala k osobním zájmům

Tomáš Froyda několik týdnů nechtěl neprodloužení spolupráce s bývalou uměleckou ředitelkou komentovat. Důvody zveřejnil až v úterý - po posledním prohlášení Kreuzmannové. "Celý postup ředitele Froydy je však sérií pochybení," oznámila mimo jiné.

Tomáš Froyda v reakci na to řekl, že Kreuzmannová svou funkci zneužívala k prosazování osobních zájmů a poškozovala pověst projektu u zástupců Evropské komise v Bruselu.

Froyda upozornil, že Kreuzmannová v dokumentech pro evropské komisaře psala například o nepřipravenosti některých významných kulturních institucí města a kraje poskytnout zázemí pro zajímavé projekty. Froyda ale tvrdí, že se sešel s většinou ředitelů těchto organizací a zjistil, že mají připraveny kvalitní akce a spolupracovat chtějí. "Bohužel s nimi z vedení projektu nikdo nekomunikoval," sdělil Froyda.

Kreuzmannová ve zprávě do Bruselu také uvedla, že nedostala na svou práci požadovanou smlouvu, a proto 40 až 70 hodin měsíčně pracuje jako dobrovolnice. Froyda ale sdělil, že od společnosti Plzeň 2015 za loňský rok dostala po odečtení zdravotního a sociálního pojištění a bez cestovních náhrad 773 tisíc korun.

"Což nepovažuji za nejisté či nestabilní postavení," prohlásil Froyda. Ten také konstatoval, že bývalá umělecká ředitelka měla nepřijatelné finanční nároky, když požadovala 600 korun na hodinu. "I když jde o významnou pozici v prestižním evropském projektu, je tento požadavek pro společnost ekonomicky nereálný," uvedl Froyda.