Spalovna odpadu u Chotíkova už je postavená.

Spalovna odpadu u Chotíkova už je postavená. | foto: Petr Eret

Prodat část teplárny? V Plzni toto téma přestává být tabu

  • 8
Na plzeňské radnici se po letech opět mluví o tom, zda město prodá podíl v Plzeňské teplárenské, kterou stoprocentně vlastní. Debata odstartovala v důsledku ekonomických problémů, které teplárně působí skutečnost, že nemůže včas uvést do provozu už postavenou spalovnu odpadu za více než dvě miliardy korun.

Kvůli spalovně odpadu u Chotíkova, která nesmí spalovat, se mohou ztráty teplárny počítat až ve stovkách milionů. Bude tratit například i na tom, že její dceřiná společnost Čistá Plzeň, svážející komunální odpad z města, musí platit za využívání cizí skládky.

Spuštění spalovny brání rozsudky krajských soudů, u nichž odpůrci spalovny v čele s ekologickými aktivisty napadli regulérnost povolení stavby a uspěli.

Původně se počítalo s tím, že spalovna bude fungovat a tudíž i vydělávat od začátku příštího roku. Po prvním prohraném soudu se začalo mluvit o dubnu a po druhém nepříznivém rozsudku už se připouští odklad o další měsíce. Někteří zastupitelé tvrdí, že nevěří, že spalovnu v příštím roce bude možné spustit.

Pozici teplárny zhoršuje také klesající cena elektrické energie, kterou prodává, nebo teplejší počasí a menší spotřeba tepla.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD pro Deník uvedl, že ekonomické problémy teplárny mohou vést k prodeji podílu ve společnosti strategickému partnerovi. Ten by mohl společnost finančně posílit, městu by zaplatil, ale radnice by ztratila část vlivu na firmu.

Mezi politiky prohlášení hlavy města vyvolalo poprask. „Byli jsme zaskočeni,“ prohlásil Michal Vozobule z opoziční TOP 09. Zřejmě všechny strany totiž šly do voleb s tím, že teplárna má zůstat ve vlastnictví města a tvářily se, že prodej podílu je tabu.

Primátor Zrzavecký se ve čtvrtek snažil aktuální situaci zklidnit a omlouval se za unáhlené vyjádření, v němž prodej části teplárny připustil. Tvrdil, že jej ovlivnily informace o nedobrých vyhlídkách teplárny. „Nejsem připraven hlasovat o tom, abychom se zbavili jediného procenta v Plzeňské teplárenské,“ ujišťoval Zrzavecký.

Opozice chce znát krizový scénář

Michal Vozobule se dožadoval, aby vedení města řeklo, jaký je krizový scénář postupu, pokud nebude spalovna dlouho v provozu. „Připravujete právní kroky? Co se bude dít?“ ptal se.

Primátor tvrdil, že příčinou problémů se spalovnou jsou špatné zákony a odpovědnost tedy podle Zrzaveckého nese stát. U toho by teplárna teoreticky mohla vymáhat náhradu škody. „Čekáme, jaký postup nám navrhnou právníci,“ uvedl.

Místopředseda představenstva teplárny zastupitel Jiří Bis z ČSSD připustil, že prodej podílu v teplárně je jednou z variant vývoje situace. „Není správné říct, že se Plzeňské teplárenské neprodá ani kousek,“ řekl.

Potíže se příští rok neodrazí v cenách tepla, slíbil náměstek

Prohlásil, že ztráta teplárny kvůli zablokování spalovny bude minimálně 300 milionů korun. Připomněl, že zisky společnosti klesají a je třeba počítat s tím, že za nějaký čas nebude vyplácet dividendy a přestane podporovat například sportovní oddíly.

Ludvík Rösch z hnutí Občané patrioti tvrdil, že podle jeho informací nebude spalovnu možné do roka uvést do provozu.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS řekl, že teplárna jako vedlejší účastník sporu obdržela odůvodnění posledního rozsudku soudu v pondělí a musí jej nechat prověřit právníky.

„Na začátku příštího týdne se potkáme s vedením teplárny a budeme mít první scénář dalšího postupu,“ konstatoval a odmítl tvrzení, že spalovna ještě rok nebude fungovat: „To je střelba bez znalosti věci.“

A jak Šindelář vidí možnost, že potíže teplárny povedou například ke zvýšení cen za likvidaci komunálního odpadu? „O tom by muselo rozhodnout zastupitelstvo,“ uvedl. Zároveň ujišťoval, že se potíže neodrazí v cenách tepla v příštím roce.