Plzeň zásobuje vodou řeka Úhlava, jenže v poslední době se v ní objevilo příliš mnoho pesticidů. (Ilustrační snímek)

Plzeň zásobuje vodou řeka Úhlava, jenže v poslední době se v ní objevilo příliš mnoho pesticidů. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Ve vodě pro Plzeň je moc pesticidů, město shání peníze na lepší čištění

  • 14
Plzeňská vodárna se potýká s příliš velkým množstvím pesticidů v řece Úhlavě, která město zásobuje vodou. Vedení Vodárny Plzeň tvrdí, že voda, která teče lidem z kohoutků, je i dál zdravotně zcela nezávadná. Experti ale varují, aby vodohospodáři problém nepodcenili. Radnice už hledá cestu, jak kvalitu vody zlepšit.

Pesticidy jsou chemické látky, které používají zemědělci k ochraně úrody, ale ve vodě jsou ve větší míře nežádoucí. Vodárně už hygienici zmírnili povolené limity pro obsah pesticidů ve vodě. Lidé z vedení města i vodárny zdůrazňují, že to neznamená žádné zdravotní riziko ani při dlouhodobém pití vody.

Expert na vlivy škodlivých látek na zdraví Miroslav Šuta nicméně upozorňuje, že se pesticidy nesmí podceňovat.

"V posledních letech jejich spotřeba roste. Plzeň má nevýhodu, že je závislá na vodě z řeky, která teče sto kilometrů obydlenou krajinou. Zdravotní rizika se počítají pro každý pesticid zvlášť a není úplně jasné, co dělají jejich směsi," řekl Šuta. Ten v souvislosti s tím připomněl, že v kraji je poměrně vysoká míra nádorových onemocnění trávicího ústrojí. "Opatrnost je na místě," uvedl Šuta.

Opoziční zastupitel Petr Suchý z TOP 09 se už dokonce domáhal, aby radnice o pesticidech ve vodě informovala veřejnost. "Lidé pijou špatnou vodu a neví o tom," prohlásil Suchý. Tím rozčílil primátora Martina Baxu z ODS, který Suchého výrok označil za poplašnou zprávu.

Primátor proto povolal zástupce generálního ředitele Vodárny Plzeň Jana Kretka, aby Suchého výrok vyvrátil. Kretek na radnici dovezl stanovisko experta, že zvýšený obsah pesticidů v řece nepředstavuje ani při každodenním pití vody žádné zdravotní riziko ani pro nejcitlivější lidi.

Pomohla by rekonstrukce vodárny za více než miliardu

I když pesticidy v Úhlavě zřejmě nepřestavují aktuální hrozbu, radnice hledá způsoby, jak kvalitu pitné vody pro 200 tisíc lidí zvýšit. Má zřejmě jen dvě cesty.

První možností je rozjet miliardový projekt na rekonstrukci úpravny vody. Tak by vodárna získala nové technologie na čištění vody. Radnice proto už schválila žádost o evropskou dotaci, která by měla pokrýt až 70 procent nákladů odhadnutých na 1,2 miliardy.

Náměstek primátora Martin Zrzavecký  z ČSSD přiznal, že pokud se dotaci získat nepodaří, může projekt zůstat viset ve vzduchu. "Nepočítá se s dalším řešením a rozpočet města na to není připraven," konstatoval.

Ke snížení obsahu pesticidů v Úhlavě může Plzni ještě pomoci krajský úřad. Zástupci hejtmanství totiž začali hledat cestu, jak užívání chemikálií v okolí Úhlavy omezit. V pondělí už se kvůli tomu na krajském úřadu radili odborníci na životní prostředí. Někteří přiznali, že uhlídat vodu v řece bude hodně obtížné.

"Musíme se domluvit se zástupci Povodí Vltavy a Státní rostlinolékařskou správou, která dohlíží na zemědělce s Českou inspekci životního prostředí. Budeme se bavit o tom, jak nastavit pravidla k používání pesticidů, i o tom, jak kontrolovat, zda se respektuje ochranné pásmo kolem Úhlavy," uvedl vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Martin Plíhal.

Ten řekl, že se na hejtmanství začalo jednat o projektu na měření kvality vody v Úhlavě, aby bylo možné určit oblasti, z nichž se pesticidy do řeky dostávají.