Tachovský okresní soud díky amnestii zastavil stíhání devatenácti lidí obviněných v kauze kuplířství v nočních klubech. (Ilustrační snímek)

Tachovský okresní soud díky amnestii zastavil stíhání devatenácti lidí obviněných v kauze kuplířství v nočních klubech. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Soud kvůli amnestii zastavil stíhání 19 lidí obžalovaných z kuplířství

  • 20
Po téměř třinácti letech skončil pro 19 z 20 obžalovaných nejstarší ještě neskončený případ kuplířství v nočních klubech v Rozvadově na Tachovsku. Na kauzu se totiž vztahuje prezidentská amnestie a tachovský soud v úterý zastavit trestní stíhání většiny obžalovaných.

Policie podezřelé v případu rozsáhlého kuplířství pozatýkala už na přelomu tisíciletí. Soudkyně Michaela Řezníčková teď stíhání většiny souzených zastavila. Trestní stíhání dál pokračuje jen proti muži, který je na útěku. Je to jediný případ u tachovského soudu, na který se vztahuje amnestie kvůli tomu, že neskončil do osmi let od obvinění podezřelých.

Kauzu prodlužovalo nejen vracení případu už po podání obžaloby zpátky policii k došetření, aby doplnila důkazy, ale i složité hledání 130 žen po celé Evropě, které podle obžaloby v klubech provozovaly v roce 2000 prostituci.

"První obžaloba byla z roku 2003, případ jsme ale vraceli zpátky k došetření. Podruhé obžaloba napadla až v roce 2009," popsala soudkyně Řezníčková.

Soudci hledali svědkyně po celé Evropě

Obžaloba je postavena hlavně na výpovědích desítek žen, jež byly v nočních klubech u hranic ubytované. Jenže jejich výpovědi ve spisu jsou z roku 2000 a když soud začal případ řešit po podání obžaloby v roce 2009, soudci stáli před velkým problémem jak svědkyně vyslechnout.

"Snažili jsme se je najít po celé Evropě. U některých se podařilo vypátrat současný pobyt, ale odmítaly k soudu přijet, takže některé jejich výslechy v hlavním líčení jsme řešili prostřednictvím videokonferencí," uvedla k amnestovanému případu soudkyně.

Stíhaných v této kauze bylo na začátku téměř 30, ale řada stejných jmen se později objevovala ještě v dalších případech kuplířství, které policie a soudy v Rozvadově a jeho nejbližším okolí řešily. Proto bylo jejich stíhání v této nejstarší věci už v minulosti zastaveno.

V dalších skupinách, které v druhé polovině minulého desetiletí skončily před soudy kvůli kuplířství v rozvadovských nočních klubech, se objevovala i jméno bývalého vojenského prokurátora Igora Brdlíka nebo expolicisty ze severních Čech Ladislava Baumruka.

Plzeňští soudci už od začátku letošního roku prověřili i stovky spisů trestanců, kterých by se mohla amnestie týkat. Přesně 250 jich pak na základě amnestie opustilo borskou věznici. I přesto je ale největší česká káznice stále naplněna z více než sta procent, potvrdilla to mluvčí věznice Jana Bartošová.