Stěhuje se i plzeňské sportovní gymnázium, přesune se z Táborské ulice do...

Stěhuje se i plzeňské sportovní gymnázium, přesune se z Táborské ulice do areálu středního odborného učiliště ve Vejprnické ulici. (22. června 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Církevní střední škola se ze Spáleného Poříčí stěhuje do Plzně

  • 2
V regionu skončila velká rošáda se středními školami. V budově v Táborské ulici v Plzni, kde nyní sídlí sportovní gymnázium, bude v září 2016 otevřena nová církevní základní škola. Spolu s ní zde bude sídlit Církevní SOŠ Spálené Poříčí. Sportovní gymnázium se přemístí do areálu Středního odborného učiliště Plzeň ve Vejprnické ulici.

Návrh na přestěhování škol už schválili plzeňští radní. „Rozhodovalo se mezi dvěma variantami. Pokaždé se ale kombinovalo využití části prostoru pro 13. ZŠ v Habrmanově ulici a části pro externí subjekt školského formátu,“ uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký.

Radní dostali na stůl kromě návrhu na využití objektu církví žádost o uvolnění prostor pro VOŠ zdravotnickou, managementu a veřejnosprávních studií. Ta se nyní nachází v areálu v Ledecké ulici.

Podle Zrzaveckého hrálo při rozhodování hlavní roli zaměření školy, SOŠ má kromě oboru zaměřeného na ekologii také obory sociální činnost a pečovatelské služby.

„Město Plzeň je v podstatě centrem poskytování sociálních služeb na území celého Plzeňského kraje. Pracovníků vzdělaných v sociální problematice bude třeba čím dál víc, proto jsme přestěhování této školy podpořili. Vytváříme jim tím větší zázemí,“ osvětluje Zrzavecký a jako druhý důvod uvádí možnost vzniku církevní základní školy.

Podle Jána Grajcára, kancléře  plzeňského biskupství, je zřízení základní školy logickým krokem. V Plzni funguje kromě zmíněné SOŠ ještě církevní gymnázium, ale také Mateřská škola kardinála Berana.

Základní škola církevního zaměření dosud chybí. „Rodiče, kteří mají děti v naší mateřské školce, nemohou pokračovat v církevním školství na základní škole. Zájem rodičů cítíme,“ konstatuje Grajcár.

Nová škola má být rodinného typu s jednou třídou v každém ročníku. Celkem se počítá zhruba se dvěma stovkami žáků.

V září příštího roku se otevře první a šestá třída, v dalších letech postupně získá škola všechny ročníky. Se zajištěním výuky by minimálně v začátcích měli vypomoci pedagogové SOŠ.

„Vnímáme to jako pozitivní posun. Je to nová šance pro školu. Dopravní obslužnost Spáleného Poříčí je problematická. Ztrácíme tím některé uchazeče, dojíždět nechtějí,“ je si vědoma ředitelka Církevní SOŠ Jana Černíková.

Ve Spáleném Poříčí by podle ní zůstala zachována praktická výuka ekologického oboru, studenti by sem jezdili na praxi.

Starosta obce Pavel Čížek by však místo toho preferoval, aby ve Spáleném Poříčí zůstal celý tento obor. „Považuju za chybu stěhovat ekologickou školu z místa, kde vznikla a kde měla tradici. Mohla by tu fungovat dál,“ je přesvědčen Čížek.

Kritické hlasy k výběru zaznívaly i ze strany některých zastupitelů. Při přesunu VOŠ by v jejím původním sídle mohla vzniknout školka. „My ale o VOŠ stále jednáme. Město má jiné objekty, které by se mohly ve formě půjčky využít,“ říká Zrzavecký.