V Kolovči přemleli baby na krásné slečny, diváky neodradil ani déšť

  • 3
Jedinečnou příležitost jak zázračně omládnout měly po pěti letech ženy v Kolovči na Domažlicku. Do provozu tam totiž uvedli unikátní světoznámý mlýn, který přemílá staré báby na mladá děvčata.

Dovnitř vstoupí stará vrásčitá žena, mlynáři ji za nohy spustí do ojedinělého stroje a jeho mechanismus během několika vteřin staré tělo rozloží a složí ho zpět na mladé. To je základní princip kolovečského mlýna na přemílání starých bab. Ne vždy se to ale přesně takhle povede, a tak se z žen stávají mimina, dvojčata, muži v sukních nebo dokonce selata.

O zábavu nebyla v sobotu v Kolovči opravdu nouze. Zhruba dvouhodinová divadelní hra k přemílání bab sklidila od stovek diváků velký potlesk. A to i přesto, že první minuty všechny zkropil pořádný déšť a představení muselo být dokonce na několik desítek minut přerušeno.

„Jsem překvapený, že tolik lidí vydrželo. Nakonec si říkám, že je i dobře, že jsme takhle zmokli, alespoň si to budou všichni pamatovat,“ usmíval se režisér Martin Volf po konci představení. „Jinak jsem s výkonem herců velmi spokojený,“ dodal.

„Bylo to opravdu moc hezké a vtipné. S deštěm jsme podle předpovědi tak nějak počítali, to nikdo neovlivní,“ řekl jeden ze spokojených diváků Petr Žáček z Hluboké, který se přijel podívat s manželkou a dcerou.

Do hry se zapojil celý Koloveč

Naposledy se ženy v Kolovči přemílaly v roce 2009. V novodobé historii městyse to bylo již po šesté. Jinak se ale jedná o velmi starou lidovou tradici. Pochází až z roku 1863.

„Je ale dochovaný dřevěný obraz s výjevem z vlastního mletí už z roku 1858. Z historických záznamů lze vyčíst, že šlo zpočátku o masopustní zvyk. Až později se z něho stala lidová hra,“ vysvětlil starosta Václav Pergl, který také připomněl, že se jedná o nejvýznamnější kulturní a společenskou akci v Kolovči. Ve hře hrají zhruba čtyři desítky lidí. Hlavní část tvoří členové divadelního spolku Kolofantí. Nácviky trvají téměř půl roku.

„Hra má dvě dějství. V prvním zasedá obecní rada a dává za úkol postavit mlýn. Text je okořeněn nějakými hláškami ze současnosti. V druhém dějství dojde na samotné mletí, které je zase zpestřené tím, že než se mlýn seřídí, vylézá místo mladých děvčat například mimino, dívka se psem nebo bába s vousy,“ popisuje režisér. Samotný unikátní mlýn pochází z padesátých let. Je rozložený a sestaví se jen na přemílání. Vždy ho vezou dva tažní koně.

A proč se mlýn zprovoznil právě letos? „Akce se opakuje pravidelně, ale v různých intervalech. Jde hlavně o kvalitu mletí. Když se mlelo kvalitně, tedy když byl mlýn řádně seřízen a obsluha byla ve formě, přemleté báby vydržely 10 let i déle.

Pravý čas na mletí se pozná tak, že si přemleté báby začnou postupně stěžovat starostovi na různé zdravotní problémy a chtějí opět omládnout. Takový čas nastal právě letos,“ objasnil s nadsázkou Pergl. Kromě mletí bab se o víkendu v Kolovči slavila i pouť a proběhlo také setkání přátel a rodáků.