Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Robert Rambousek, MAFRA

Radnice snížila poplatek a centrum Plzně zaplnily oblíbené předzahrádky

  • 0
Předzahrádky u restaurací v centru Plzně má v oblibě stále více lidí. Přestože jich je v historickém jádru města už přes padesát, najít volný stolek bývá těžké. Restaurace, které dají své toalety k dispozici veřejnosti, od příštího roku ještě ušetří.

Zatímco před šesti lety bylo v centru Plzně jedenáct předzahrádek, letos jich je už jedenapadesát. „Město se tím oživilo. Jsem rád, že veřejnost předzahrádky využívá, obzvlášť patrné je to nyní v letních měsících,“ pochvaluje si starosta centrálního plzeňského obvodu Radislav Neubauer.

Hlavní změna nastala v roce 2011, kdy radnice prosadila snížení poplatků za zábor veřejného prostranství. Ještě v roce 2010 platily podniky za venkovní zahrádky 15 korun za metr čtvereční a den, v roce 2011 klesl tento poplatek na třetinu.

Počet předzahrádek se však zvyšoval postupně. V roce 2011 jich bylo na území třetího obvodu 38, z nichž 21 přímo v historickém centru. Dnes se jich v obvodě celkem nachází 88, přímo v centru pak pět desítek.

„Já jsem čekal, že ke zvýšení počtu předzahrádek dojde, ale přiznám se, že tak markantní nárůst mě překvapil,“ netají se Neubauer.

Díky tomu loni centrální plzeňský obvod utržil i přes výrazné zlevnění sazeb na poplatcích více než milion korun, téměř dvojnásobně oproti roku 2010.

Například Švejk Restaurant v Riegrově ulici vybudoval předzahrádku po svém znovuotevření v roce 2011. „Je to součást letního provozu, pro nás má velký přínos. Je to velké lákadlo,“ řekl provozní Roman Kareš. Venkovní místa před restaurací jsou podle něj během slunečných dní obsazena jako první. Až poté hosté míří na zahrádku ve vnitrobloku.

Jako reklamu vnímá předzahrádku Vladimír Jančík, majitel Vinárny Jadran v Bezručově ulici. „V letním období je to pro nás zajímavé. Sice je zahrádka na ulici, kde jezdí auta, ale celý den tam nesvítí sluníčko a to lidé vnímají pozitivně. Během teplých dní se zahrádka plní nejrychleji,“ všímá si Jančík.

Jeho podnik nabízel venkovní posezení i v minulosti. „Když jsme měli Moravskou vinárnu (v Bezručově ulici, pozn. red.), moc zahrádek ještě nebylo. Centrum výrazně ožilo s cenovou politikou města. O večerech a během víkendů působí velmi příjemně,“ pochvaluje si Jančík.

„Takhle se mi město určitě líbí víc. Vypadá to úplně jinak, než když lidé sedí uvnitř podniků,“ souhlasí Roman Kareš.

Kdo nabídne toalety veřejnosti, bude mít nižší poplatek

Restaurace Delish v Riegrově ulici letos zahrádku nemá, podle jednoho z majitelů je ale jediným důvodem, že veškeré vybavení někdo ukradl. „Příští rok už ji chceme zase otevřít,“ slibuje.

Jedním z mála podniků v centru bez posezení před podnikem je Caffe Emily ve Zbrojnické ulici. Podle Radmily Šestákové z Hotelu Rous, pod nějž kavárna spadá, je to především omezenými možnostmi na chodníku. Na předzahrádku tu zkrátka není místo.

„Ale nemyslím si, že by se o ní uvažovalo, i kdyby byl chodník širší. Máme terasu na hradbách,“ vysvětluje Šestáková.

Od příštího roku některé restaurace nebo hospody budou moct zaplatit ještě méně než nyní, a to díky projektu Vlídné WC. Podniky, do nichž budou moct lidé chodit volně na toalety, budou mít sazbu za předzahrádky sníženou ještě o polovinu, tedy na 2,5 koruny za metr čtvereční a den.