František Křižík ve své laboratoři ve 20. letech.

František Křižík ve své laboratoři ve 20. letech. | foto: Repro: Archiv MF DNES

Před 165 lety se u Klatov narodil génius své doby František Křižík

  • 26
Před 165 lety se v Plánici u Klatov narodil významný český vynálezce a elektrotechnik František Křižík. Zdokonalil obloukovou lampu, stál u zrodu tramvajové dopravy v Plzni a Praze, dynamo z jeho dílny sloužilo k osvětlení osmdesáti domků v Čachrově. Svoji první dílnu měl v Plzni U Zvonu.

Z domku v Plánici, kde Křižík v roce 1847 přišel na svět, je dnes jeho muzeum.

Jen za dva a půl roku stihl Křižík vystudovat pražskou techniku, kam ho vzali jako mimořádného studenta bez maturity, a ihned poté začal pracovat u železnice.

Úspěchu se dočkal na přelomu 70. a 80. let 19. století, kdy zdokonalil Jabločkovovu svíčku a nechal si patentovat automatické magnetické seřizování uhlíkových elektrod v obloukové lampě.

"V Muzeu Františka Křižíka v Plánici, v místnosti, kde rodina po většinu roku přebývala, promítáme patnáctiminutovou smyčku, která přiblíží návštěvníkům Křižíkův život od narození přes jeho studia, mnoho vynálezů až po věhlas na Pařížské výstavě v roce 1878," říká tajemník obce Plánice Milan Vojta. 

Právě v muzeu mohou lidé získat představu, co všechno pochází z rukou plánického rodáka.

Křižík měl dílnu v Plzni i v Praze

Po úspěchu v Paříži si z peněz za svůj patent Křižík založil vlastní elektrotechnickou dílnu, která pod jeho vedením prosperovala v Plzni i v pražském Karlíně a brzy zaměstnávala stovky pracovníků. Vyráběly se tam dynama, obloukové lampy a zařízení pro malé elektrárny. Ačkoliv společnost v roce 1914 čelila bankrotu a byla převzata bankou, Křižík se věnoval technice a vynalézání až do konce svého života.

"V hlavní výstavní síni, která původně sloužila jako světnice domku, je vystaveno soustrojí na výrobu stejnosměrného proudu. Dynamo je původní, lidé mohou vidět, že takhle se v té době vyráběla elektřina," popisuje Vojta jeden z exponátů muzea.

Vystavené dynamo Křižík sám vyrobil a bylo instalováno v Čachrově, kde sloužilo k osvětlení osmdesáti domků. "Na zdech v muzeu si lidé mohou přečíst další informace o Křižíkově životě a vynálezech," připomíná Vojta. Vše je doplněno obrázky Křižíkových vynálezů, například fotodokumentací prvního elektromobilu a elektrické lokomotivy.

František Křižík zemřel 22. ledna 1941 v Sedlci u Tábora. Pohřeb významného vynálezce se konal na pražském Slavíně jako tichý protest proti tehdejší neslavné atmosféře německé okupace. Muzeum v Plánici u Klatov, které Křižíka dodnes připomíná, mohou lidé navštívit v sezoně od úterý do neděle, vždy od 10 do 17 hodin.


Elektromobil