Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

I praktik může zabránit infarktu, na prevenci ale dbá jen třetina lidí

  • 0
Jen třiatřicet procent lidí z Plzeňského kraje zamířilo v posledních dvou letech na preventivní prohlídku k praktickému lékaři. Vyplývá to z průzkumu VZP, který ukázal, že region je v tomto ohledu druhý nejhorší v celé republice. Podle lékařů přitom mohou pravidelné kontroly i zachránit život.

Nejen chirurgové nebo lékaři ARO mohou zachraňovat životy, umí to i praktičtí lékaři. Podmínkou ale je, aby pacienti docházeli na preventivní prohlídky. „Když přijdou, opravdu můžeme pomoci zachránit život,“ říká klatovská praktická lékařka Alena Štáhlichová.

Právě díky preventivní prohlídce zřejmě zabránila smrtelnému infarktu. „Staršímu pacientovi jsem při vyšetřením EKG zjistila jizvu po infarktu, o kterém nevěděl. Poslala jsem ho na kardiologické vyšetření, ze kterého zamířil na operaci srdce,“ popsala Štáhlichová. Pacient tak odešel z nemocnice s bypassem.

„Bez operace by mu hrozilo, že prodělá další infarkt, který už by mohl být smrtelný,“ připomněla Štáhlichová, která odhaduje, že polovina jejích pacientů na prevence chodí. Je to o zhruba pětinu víc lidí než je podle poslední analýzy VZP krajský průměr.

Nadprůměr hlásí i v ordinaci Dagmar Hübschové v Plzni. I ona je přesvědčená, že prevence mohou zlevnit lékařskou péči a zachránit životy. „Do ordinace přišel muž v aktivním věku, že potřebuje potvrzení do práce. Kolegyně mu řekla, že u nás dlouho nebyl a že ho podrobně vyšetří. Nahmatala mu při vyšetření konečníku karcinom tlustého střeva,“ popsala lékařka. I ona odhaduje, že na pravidelné kontroly přichází zhruba polovina jejích pacientů.

Z průzkumu VZP ale vyplývá, že v Plzeňském kraji za poslední dva roky vyrazilo na preventivní prohlídku pouze 33,2 procenta lidí. Region je tak druhý nejhorší v republice. Hůř jsou na tom už jen obyvatelé Prahy, kde se na kontrolu dostavilo jen 32,1 procenta pacientů. Nejlépe skončil Olomoucký kraj s účastí 45,1 procenta.

„Malý zájem o preventivní prohlídky pramení často z mylného názoru, že zdravý člověk nemusí chodit k lékaři. To je ale nesmysl, řada nemocí v počátečních stadiích nebolí a nepůsobí ani žádné jiné potíže. Když se pak problémy projeví, může být už na léčbu pozdě,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Příkladem je podle něj dlouho neléčený vysoký krevní tlak, který může vyústit v mozkovou mrtvici, srdeční infarkt či vážné poškození ledvin. Včasné zjištění zhoubného nádoru prsu může snížit úmrtnost až o 30 procent.

„Obecně platí, že prevence nejen zkracuje a usnadňuje léčbu, ale zachraňuje životy,“ dodal Tichý s tím, že na bezplatnou preventivní prohlídku u praktického lékaře má dospělý člověk nárok jednou za dva roky.

Pomáhají i pozvánky, které rozesílají pojišťovny

Podle lékařky Dagmar Hübschové se dá účast na preventivních prohlídkách zvýšit i tím, že se přizpůsobí ordinační hodiny pacientům. „Odpolední máme každý den kromě pátku, takže jsme tu do sedmi, někdy do osmi do večera, záleží na pacientech. Lidé chodí hodně, protože většina se z práce uvolňovat nechce,“ uvedla lékařka, která je v ordinaci s další kolegyní.

Pro nemocné jsou vyhrazena dopoledne, odpoledne se lékařky věnují preventivním prohlídkám. „To aby se zdraví a nemocní nemíchali a zbytečně se nenakazili. Jedno dopoledne v týdnu je to přehozené, dopoledne pro zdravé a odpoledne pro nemocné,“ říká Hübschová.

Po začátku roku se podle doktorky Štáhlichové účast na pravidelných kontrolách zvedla díky tomu, že Česká průmyslová pojišťovna posílala lidem dopisy i SMS zprávy, aby na preventivní prohlídku vyrazili. „VZP obesílala lidi v loňském roce, aby přišli kvůli kolorektálnímu karcinomu a také to zabralo,“ uvedla lékařka.

Podle Hübschové statistiku zhoršují hlavně mladí, u kterých je obvyklé, že praktického lékaře nevidí třeba pět, šest let.