Rumunští dělníci v listopadu 2010 oblehli policejní ředitelství v Plzni. Stěžovali si, že je pracovní agentura zotročuje.

Rumunští dělníci v listopadu 2010 oblehli policejní ředitelství v Plzni. Stěžovali si, že je pracovní agentura zotročuje. | foto: Jaromír Pech, MF DNES

Šéfové pracovní agentury dostali podmínky za napadení dvou dělníků

  • 2
Podmíněné tresty dostali u soudu čtyři muži z pracovní agentury, kteří podle obžaloby v roce 2010 zmlátili v Plzni dva rumunské dělníky. Incident tehdy odstartoval vzpouru asi dvou stovek dělníků, kteří policii tvrdili, že je agentura zotročuje a že musejí za 500 korun týdně pracovat 12 hodin denně.

Obžalovanému Davidu Houserovi a třem cizincům hrozilo až osm let vězení. V úterý jim soudce Okresního soudu Plzeň-město Josef Prach vyměřil roční tresty s podmínečným odkladem na tři roky. Verdikt ale není pravomocný.

"Vina byla uznána v menší míře, než požadoval státní zástupce," uvedl v rozsudku soudce Prach.

Čech, Rumun, Ukrajinec a Slovák podle spisu v říjnu 2010 zmlátili v Plzni dva rumunské dělníky. Státní zástupce Robert Merkun v obžalobě popisoval, jak přijeli do výrobny adventního zboží v Plzni-Doubravce a začali tam pronásledovat dvacetiletého Rumuna.

"Říkali, že hned musí opustit areál. Muž jim utekl z podniku, doběhl na zastávku, nastoupil do autobusu a jel jím dvě stanice. Pronásledovala ho tři auta. Po vystoupení z autobusu se poškozený schoval pod zaparkovaným autem, ale muži jej našli, kopali do něj a pak drželi v jednom z vozů násilím. Následně ho nutili, aby si na ubytovně sbalil své věci a opustil ji. Do dalšího auta se pak snažili nacpat sedmatřicetiletého Rumuna, do kterého kopali," popsal státní zástupce.

Tři souzení cizinci po zahájení soudu nevypovídali. Všechna obvinění odmítl David Houser, který měl podle svých slov na starosti nábor dělníků v Rumunsku a pak dohlížel v Plzni, aby pracovali.

"Nic z toho, co je v obžalobě, se nestalo. Každý agenturní pracovník věděl, kolik si vydělá, když splní normu. Výplatu dostávali podle smlouvy na konci následujícího měsíce a každý týden ještě zálohu 500 korun. Někteří ale normy plnili na padesát procent a ještě kradli," vysvětloval Houser.

Hlavní líčení se táhlo 2,5 roku, zdržovali ho sami poškození. Když je chtěl soudce předvolat, dočkal se jen soupisu požadavků, jimiž podmiňovali účast u soudu.

Požadovali zpáteční letenky Bukurešť - Praha, zajištění chráněných vozidel a ochranu po dobu pobytu. Chtěli mít k dispozici také zástupce ambasády a stravu na celou dobu pobytu.

Zmíněný konflikt před čtyřmi lety zažehl do té doby nevídanou vzpouru agenturních dělníků. Krátce po něm 199 Rumunů oblehlo policejní ředitelství v Plzni s tvrzením, že za 500 korun týdně otročili 12 hodin denně. Policie jim zajistila základní jídlo a město humanitární odjezd autobusy domů. Jen doprava stála 400 tisíc korun.