V Kocourově lidé v těchto dnech místo odpočinku uklízejí po povodních.

V Kocourově lidé v těchto dnech místo odpočinku uklízejí po povodních. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Chtěli na vodu, teď uklízejí po povodni. Proud urval i betonové nádrže

  • 88
Uplynulé tři dny změnily lidem na Klatovsku prázdninové plány. Například rodina majitele Aktivity parku v Kocourově se chystala na vodu, místo toho uklízejí spoušť po povodni. O pomoci obcím bude rozhodovat krajské zastupitelstvo.

"Večer jsme seděli na zahradě u potoka u ohně, během 20 minut se potok několikanásobně zvednul a bral všechno, co stálo v cestě. Nejdřív byla taková přeprška, pak déšť zesílil a během dvaceti minut se z potoka, který má za normálních okolností pět centimetrů vody, stalo strašlivé zvíře - deset metrů široká a deset metrů hluboká řeka," popsal Martin Rulf z Aktivity parku.

Ve sportovním areálu potok strhl několikasetkilogramové betonové nádrže a část potrubí k zasněžovacímu systému sjezdovky. Voda brala stromy a servala i část parkoviště. "Zasněžovací systém se v dolní části sjezdovky musí udělat nový," uvedl Rulf.

O kus dál se prohnala prudká metrová vlna zahradou a dvorem Václava Petráně.

"Celou noc jsme pracovali a odklízeli vrstvu bahna. Když voda odešla, měli jsme všude v domě několikacentimetrovou vrstvu bahna. Žena už kontaktovala pojišťovnu a likvidátor by měl přijet co nejdříve," vypráví Petráň. Nedaleko od jeho domu živel serval a odnesl asi osmimetrový pás asfaltové silnice.

4. července 2012

Škody sčítají i lidé v Mochtíně

"Muselo to spadnout v kopcích nad Mochtínem, protože odtud pak přišla vlna vysoká metr a půl, fotbalové hřiště i vedlejší hospoda, to bylo všechno jedna řeka," říká Helena Geigerová z Mochtína.

Se slzami v očích mluví o místní důchodkyni, která když viděla, jak se jí voda prohání domem, zkolabovala a nedožila se rána. "Je to hrozné, je to ten dům za hřištěm," ukazuje na stavení s hnědou střechou. Geigerovi teď budou sčítat škody. "Synův dům totiž vodě stál také v cestě," vylíčila Geigerová.

Lidé, které záplavy postihly, se shodují na tom, že vše se odehrálo tak rychle, že nebylo téměř možné se na něco připravit. Obrovské rychlosti a síle, s jakou povodně udeřily, se nedalo čelit.

"Teď budeme sčítat škody, ať už v Klatovech-Lubech, tak i v Mochtíně, Kocourově a dalších obcích. Poslali jsme starostům formulář, aby škody mohli přesně popsat. Vše jsme nafotili a budeme se snažit obcím pomoci z fondu kraje určeného na havárie a havarijní stavy. Škody na majetku kraje odhaduji v řádech milionů korun, teď to musí vyčíslit obce," konstatoval radní Plzeňského kraje Ivo Grüner.

O tom, kolik kraj obcím poskytne, bude rozhodovat zastupitelstvo. Pokud budou škody vyšší a bude třeba řešit je rychleji, tak se sejde mimořádné zastupitelstvo kraje, jinak bude rozhodovat v září.