Dnes je již vodní tvrz Švihov na velkou vodu připravena.

Dnes je již vodní tvrz Švihov na velkou vodu připravena. | foto: MF DNES

Povodně 2002: Ve Švihově čekali delegaci Švýcarů, dorazila velká voda

  • 1
Tvrz a obec Švihov na Klatovsku před sedmi sty lety podle tehdejších stavitelů měly chránit před velkou vodou příkopy a rybníky. Při povodni v roce 2002 ale všechny jejich představy o ochraně obce vzaly za své.

Bývalému učiteli Václavu Petrusovi, který ve Švihově stále starostuje, se 11. srpna 2002 v hlavě mísily starosti s hlášeními meteorologů o možných povodních a ohlášenou návštěvou delegace z partnerského města ve Švýcarsku. Švýcary očekávali ve čtvrtek.

Jenže cizince předběhla povodeň. V pondělí 12. srpna kolem páté hodiny odpoledne se začínají tlakem vody zvedat kanálové poklopy na náměstí a spodní část městečka zaplavuje voda. Před čtvrt na osm se Švihovem rozezněla siréna oznamující, že přehrada Nýrsko proti proudu je plná a voda z ní začíná nekontrolovatelně odtékat.

"V prvních hodinách po zatopení tu byl strašný klid. Lidi stáli na břehu, vyplavení nad tím lomili rukama. Hasiči jezdili na lodičce po zaplaveném náměstí od baráku k baráku, ptali se lidí, jestli něco potřebují. Tu někdo chtěl pitnou vodu, tu chleba, jinde třeba léky. Část lidí za žádnou cenu nechtěla své domy opustit. Přebývali na půdách nebo v patrech," říká po deseti letech Václav Petrus.

V úterý 13. srpna po deváté hodině dopoledne dosáhla řeka Úhlava ve Švihově svého maxima. Když voda opadla, lidé se vrhli na uklízení. Většina obce byla bez elektřiny. Když nešel proud, čerpadla nemohla tlačit vodu ze studní do vodojemů, takže lidé byli i bez vody.

Majitelé domů se vrhli do vyklízení. Přijela armáda, lidem pomáhali dobrovolníci. Na radnici se ohlásila stovka lidí, ale zřejmě jich bylo víc. Třetí čtvrtý den po opadnutí vody někteří lidé najednou zjišťovali, že se jim zdi nebo stropy domů z nepálených cihel začínají hroutit.

Majitelé domy opravili navzdory statikům

"Stavební firma, která tu dělala na bytovkách, všeho nechala a začala tyhle domy podepírat. Statik většinu takhle podepřených domů odsoudil k zániku, šestnáct jich padlo. Další dva majitelé se i přes varování pustili do jejich záchrany, šli do toho rizika. Povedlo se jim to, oba domy na náměstí stojí," říká teď starosta.

I když po některých spadlých budovách stále zůstávají ve městě prázdná místa, naprostá většina domů je opravena. Podobná hrůza by se už neměla ve městě opakovat.

"Před deseti roky byl Švihov zatopený zbytečně asi o 80 centimetrů výš, protože vodě nestačily propusti pod starou silnicí, ale hlavně pod obchvatem z 80. let minulého století. Voda se nám tady držela, udělalo se tu obrovské jezero," říká Petrus.

Nyní je pod silničním obchvatem most navíc, další je i pod starou silnicí. Kolem hradu jsou nové zábrany proti vodě, je navýšená i historická hráz.

Že investice do ochrany před velkou vodou měly smysl se místní přesvědčili v roce 2009. Hladina vody při kulminaci tehdy dosáhla podobných výšek jako v roce 2002, ale do města se nedostala.

"Stejně jsme ale v roce 2009 nemohli spát. Musíme pouze věřit, že se k nám už voda nedostane, že pomůže, co tu vybudovali," říká Anna Zoubková z domku jen pár desítek metrů od vodního hradu.