Prací prášky, aviváž, sladkosti nebo sýry to vše nakupují lidé v plzeňských obchodech, které dovážejí zboží z Německa. Ilustrační snímek

Prací prášky, aviváž, sladkosti nebo sýry to vše nakupují lidé v plzeňských obchodech, které dovážejí zboží z Německa. Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MAFRA

V Plzni uspěly nové obchody, prodávají potraviny a drogerii z Německa

  • 18
Novým hitem se v Plzni staly obchody, které prodávají drogerii a potraviny dovezené z Německa. Zákazníci si pochvalují, že za své peníze tu dostanou výrobky stejných značek, jaké se prodávají i v Česku, ale v mnohem lepší kvalitě a za přijatelnou cenu.

Jeden obchod s německými potravinami i drogerií vznikl loni na podzim v Plzni kousek od křižovatky U Práce, další ve stejné době na plzeňském sídlišti Přední Skvrňany. Německé zboží lze koupit i ve Starém Plzenci.

"Koupila jsem prášky na prádlo a máchadlo, protože jsou kvalitnější než ty, které se pod stejnou značkou prodávají v Česku. Prádlo je lépe vyprané a za podobnou cenu," svěřila se seniorka Drahomíra Homerová z Plzně, která navštívila obchod v centru města.

Na stejném místě tento týden nakupoval i Plzeňan Bohuslav Přibyl. Ten prý raději nakupuje české výrobky a do německých prodejen míří pro zboží, které se u nás neprodává.

"Chtěl jsem koupit německé velké piškoty, které jsou chutnější, ale neměli je. Mají je ale ve Skvrňanech, tak tam zajedu," řekl Přibyl, kterému prý chutnají i německé pudinky.

"V Česku prodávají jen tři druhy, kdežto v Německu jich mají asi sedm včetně citronového, kapučínového či karamelového," svěřil se muž středních let.

Simona Kuncová po první návštěvě obchodu usoudila, že raději zamíří do Německa a vyjde jí to prý levněji.

Senior Jiří Polesný je naopak rád, že do Německa jezdit nemusí a že je zboží k mání už i v Plzni. "Já v prodejně ve Skvrňanech kupuji hlavně jogurty a tvrdé sýry, jsou kvalitní a vyjdou levněji než v Česku," uvedl důchodce, který je stálým zákazníkem prodejny otevřené loni v říjnu.

"Sýr typu hermelín prodáváme za 37 korun za 200 gramů. V Česku stojí stogramové balení hermelínu kolem 25 korun," uvedla prodavačka Michaela Nedelková, která ve skvrňanském obchodě pomáhá sestře. "Je to takový rodinný podnik," říká.

Zboží z Německa si objednávají i Pražané

Její sestra Lada Tomanová vyprávěla, že rodina často jezdila do Německa pro potraviny, s kterými byla spokojená. "A když jsme viděli, co tu do nás cpou, tak jsme to zkusili a ohlas je," uvedla žena, která uvažuje o založení dalšího obchodu.

"Mám to jako vedlejší pracovní činnost, tak si nedávám vysoké marže a lidé rozčarovaní ze zdražování potravin v Česku to oceňují. Dříve se domlouvaly třeba čtyři rodiny a přivážely si zboží z Německa navzájem. A teď si pochvalují, že už do Německa jezdit nemusí," uvedla Tomanová.

Zboží si prý objednávají i Pražané přes internetový obchod. "Zrovna minulý týden jsem odesílala asi pět balíků do Prahy," uvedla Tomanová.

Jana Koubová z Domažlic má s německými potravinami také letité zkušenosti. Trpí totiž Crohnovou chorobou, což je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, kdy je člověk velmi citlivý na kvalitu potravin.

"Když si koupím šunku nebo kuře v Česku, mám bolení žaludku, proto většinu potravin vozím z Německa," svěřila se.

A jak vysvětlit přijatelné ceny, za které se v Německu zboží dá nakoupit? "Důvodem přijatelné ceny může být nižší DPH na potraviny v Německu a nižší marže, než je obvyklá ve velkých marketech v Česku," myslí si Karel Vítek, jednatel nýrské firmy Tany, která vyrábí tavené sýry a část produkce zase vozí do Německa.