Potratová pilulka se v ČR smí podávat jen na lékařský předpis a vždy v lůžkovém zdravotnickém zařízení. Ilustrační snímek

Potratová pilulka se v ČR smí podávat jen na lékařský předpis a vždy v lůžkovém zdravotnickém zařízení. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Žena na internetu koupila potratovou pilulku, po užití málem vykrvácela

  • 31
Potratovou pilulku si přes internet koupila mladá žena z Domažlicka a po jejím užití málem vykrvácela. Lék, který je pouze na předpis, jí nelegálně prodala žena ze středních Čech. Policie už ji obvinila z trestného činu a hrozí jí až rok vězení.

Šestadvacetiletá žena hazardovala se svým zdravím. Potratovou pilulku si totiž objednala přes internet za tři tisíce korun a nechala si ji poslat poštou. Pak ji užila bez jakékoli konzultace s lékařem, přestože se tento medikament musí vždy podávat v lůžkovém zdravotnickém zařízení pod kontrolou lékaře.

„Kvůli silnému krvácení po užití pilulky se poškozená dostala do ohrožení života. Čtyřiatřicetiletou ženu se středních Čech, která jí pilulku prodala, policisté obvinili z trestného činu pomoc těhotné ženě k umělému přerušení těhotenství,“ řekla policejní mluvčí Martina Kohoutová. 

Léky, které jsou v ČR pouze na předpis, je zakázáno prodávat na internetu. „To znamená, že pokud je někdo na internetu sežene, tak jistě musí počítat s tím, že ten přípravek je závadný - buď je to padělek, nebo je to načerno získané a dovezené bůhví odkud, nebo je to ukradené v Itálii z kamionu. Těch možností, jak se k tomu ti lidé dostanou, je celá řada,“ říká Stanislav Havlíček z České lékárnické komory.

Podle něj je koupě léků na předpis přes internet jednoznačný risk. Léky, které jsou běžně na předpis a prodávají se na internetu, jsou totiž podle Havlíčka z 90 procent nelegálně vyrobené.

V přípravku z internetu může být i jed, varuje lékárník

„Vyrábí se to doma v garáži v Indii, v Číně, v Laosu a různě v asijských zemích. Pokoutní výroba se ale dá dohledat i tady. Kopie obalů jsou většinou velice dobře udělané,“ konstatuje Havlíček a před hormonálními přípravky varuje zvlášť důrazně.

„Jsou o to rizikovější, že tam stačí velmi nízké dávky, v řádů nanogramů, efekt toho hormonu pak může být několikasetnásobný. O zmíněném případu (ženy z Domažlicka) nevím, ale problém tady mohlo způsobit právě to, že v tom léku byla masivně větší dávka,“ podotkl Havlíček.

Nelegálně vyráběný přípravek může podle jeho slov obsahovat prakticky cokoliv. „Nemusí v něm být vůbec nic účinného, což je pro kupujícího relativně nejbezpečnější varianta. Může tam být deklarovaná účinná látka, ovšem v obtížně hodnotitelném dávkování, nebo tam může být úplně něco jiného od podobně účinkujících látek až po úplné jedy,“ řekl Havlíček.

Potratová pilulka

Oficiálně se potratová pilulka v Česku prodává od letošního července. Skládá se celkem ze čtyř tablet, z nichž se tři polknou naráz a po 36 hodinách se použije čtvrtá. Účinná látka v pilulkách Mifegyne zamezí výživě zárodku, Mispregnol pak donutí tělo jej vypudit.

Mezi nežádoucí účinky, které uvádí leták, patří křeče, nevolnost, zvracení, průjem, silné krvácení, ale také ve velmi výjimečných případech riziko roztrhnutí dělohy. To je vyšší u žen, které v minulosti podstoupily operaci dělohy či císařský řez. ČR je jednou z 25 zemí Evropy, kde je pilulka k mání.