V porodnici FN Plzeň se ročně narodí tisíce dětí. Zdejší lékaři chtějí maminkám pobyt co nejvíc zpříjemnit. (Ilustrační snímek).

V porodnici FN Plzeň se ročně narodí tisíce dětí. Zdejší lékaři chtějí maminkám pobyt co nejvíc zpříjemnit. (Ilustrační snímek). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Porod zpříjemníme, jak to jen půjde, slibují lékaři v Plzni

  • 10
Pokoje, kde má žena co nejvíce soukromí a svoji porodní asistentku, individuální konzultace nebo alternativní polohy při porodu. I tím chtějí plzeňští lékaři přimět nastávající maminky, aby neriskovaly při domácích porodech.

"Víme, že doba pokročila a respektujeme právo pacientů zvolit si léčbu. Proto konzultujeme se ženami, jak by si porod u nás představovaly. Když to jde, přistupujeme na všechny požadavky včetně co největšího soukromí na porodním pokoji, kde žena stráví šest až osm hodin a má tam k dispozici svoji porodní asistentku. Ale porod doma ve shodě s odbornou společností nedoporučujeme," říká přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň Zdeněk Novotný.

Právě na jeho oddělení loni evidovali 3 152 porodů, což je více než polovina všech porodů v Plzeňském kraji.

Podle primáře kliniky Vladimíra Kališe se mohou ženy domluvit i na jiné než tradiční poloze při porodu. "Musí jít ale o fyziologický a ne rizikový porod," upřesnil Kališ s tím, že je možné rodit například v poloze na všech čtyřech.

"Musí se pak ale více hlídat pánevní dno, aby došlo k co nejmenšímu poranění. Před porodem se ženy o rizicích alternativních poloh dovědí," sdělil Kališ.

Co ale v nabídce kliniky chybí, je porod do vody. "Pro ženu tento způsob znamená riziko infekce," zdůvodnil Novotný, podle nějž porod do vody nabízí v Česku pouze jedno zařízení.

Porodnice spolupracuje i s fakultou aplikovaných věd

V plzeňské porodnici si také mohou ženy vybrat, zda jim lékaři provedou očistné klyzma neboli vpravení tekutiny konečníkem do tlustého střeva kvůli vyprázdnění. "Ptáme se, jestli jej ženy chtějí nebo ne, ale zároveň je upozorníme, že se tím urychlí porod o jednu hodinu a žena se tak zbaví hodinových bolestí," připomněl Kališ.

Plzeňští lékaři podle Kališe nabízí i vlastní způsob předcházení protržení nebo nastřižení hráze při porodu, ke kterému nyní zpracovávají studii.

"Zatímco v některých českých nemocnicích dochází k nastřižení hráze v 80 procentech případů, v Plzni to je jen 30 procent. Plánujeme, že se dopracujeme k patnácti procentům," plánuje Kališ s tím, že to budou hlavně případy, kdy bude ohrožen plod. Podle něj se natržení nebo nastřižení hráze dá předejít vycvičením porodníků.

Kališ v oblasti bezpečných porodů spolupracuje i s plzeňskou fakultou aplikovaných věd. Společně vytvořili digitální modely, na kterých s ohledem na fyzikální zákony testují správný způsob práce rukou porodníků.

"Porodník například provádí manévr, kdy v oblasti mezi konečníkem a kostrčí rodičky najde bradičku plodu a tu posouvá dopředu směrem ke stydké kosti tak opatrně, aby se porodilo co nejmenším průměrem," vysvětlil Kališ, který k tomu pořádá workshopy pro porodníky v různých státech Evropy.