Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Rokycany chtějí kontrolovat počet cizinců, chystají ubytovací poplatek

  • 0
Rokycany chtějí zavést poplatek pro lidi žijící v hotelích a na ubytovnách. Radnice tak chce mimo jiné zjistit, kolik z cizinců pracujících ve zdejší průmyslové zóně v Rokycanech bydlí. Má totiž obavy, aby se ve městě kvůli velkému množství cizinců nezvýšila kriminalita.

„Ve městě je deset ubytoven, ve kterých bydlí odhadem asi šest set lidí. Kvůli tomu, abychom měli počet cizinců pod kontrolou, chceme zavést poplatek za ubytování,“ popsal starosta Rokycan Václav Kočí.

Zatím na radnici diskutují o tom, jak bude poplatek vysoký. Zavést jej chtějí zhruba do dvou měsíců.

„Do centrálního registru počtu cizinců, kteří ve městě pracují, se nedostaneme. Proto nevíme, kolik jich tu je,“ uvedl starosta.

Připomněl, že výsledné číslo bude jen odhad, protože ve městě nebydlí jen cizinci, ale i čeští pracovníci a sociálně slabí lidé. Počítat se budou i hoteloví hosté.

Zatím nejsou počty cizinců podle starosty nijak katastrofické, protože většina jich bydlí v Plzni. „Ale chceme být informováni o tom, kdyby se jejich počet zvýšil, abychom mohli například přijmout další strážníky,“ připomněl starosta.

V Rokycanech působí velké firmy, které vyrábí především pro automobilový průmysl. V Borgersu dělá kolem tisícovky lidí a ve firmách Euwe Eugen Wexler ČR a Hutchinson po 700 pracovnících.

Největší počet zahraničních pracovníků je v Borgersu, kde se jejich podíl odhaduje na více než polovinu.

Ve městě jich ale v budoucnosti možná bude bydlet víc, protože některé firmy chtějí, aby zaměstnanci žili v důstojnějších podmínkách. Proto si pronajímají nebo staví vlastní ubytovny.

Borgers si pronajal bývalý hotel u zimního stadionu, kde je několik desítek ubytovaných (psali jsme zde). Jedná se také o vzniku dalších ubytoven v režii firmy. Společnost Borgers starosta Kočí pochválil za to, že v ubytovně zřídila recepci a v noci platí za hlídání bezpečnostní agenturu.

Majitel jedné z rokycanských realitních kanceláří uvedl, že cizincům nechtějí mnohdy lidé pronajímat byty. „Už několikrát se nám stalo, že byt byl zdemolovaný. Někteří cizinci mají zkrátka jinou kulturu,“ prohlásil. Nechtěl ovšem zveřejnit své jméno.

Největší problémy jsou teď na ubytovně, kde cizinci nejsou

Starosta ale nechce, aby se ve městě šířila nevraživost vůči cizincům. Upozornil, že i přes jejich přítomnost se v Rokycanech nezhoršila bezpečnostní situace.

„Největší problémy jsou tu na ubytovně, kde žijí sociálně slabí a ani jeden cizinec,“ dodal.

Městem, kde mají s cizinci problémy, protože zvýšili kriminalitu, je Stříbro na Tachovsku. Kvůli tomu zde posilují počty strážníků.

Starosta Karel Lukeš přiznal, že počty zahraničních pracovníků se dají jen těžko odhadovat. A to i přesto, že ve Stříbře už místní poplatek za ubytování vybírají.

Podle Lukeše z něj ale počty cizinců nevyčtou, protože v historickém Stříbře s velkým množstvím památek a hotelů je větší turistický ruch než v Rokycanech.