Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otec byl v lágru, dcera nemohla studovat, vzpomíná politická vězeňkyně

  10:18
V pouhých sedmnácti letech skončila Plzeňanka Jarmila Bočánková za drobný projev svobodné vůle na čtyři roky v komunistickém vězení. Její otec strávil deset let v lágru, maminku zavřeli na šest let. Paní Jarmila považuje za velmi nebezpečné, že lidé na nespravedlnosti minulého režimu zapomínají.

Politická vězeňkyně Jarmila Bočánková z Plzně. (16. listopadu 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Právě proto Jarmila Bočánková nejen v době kolem 17. listopadu beseduje s dětmi a studenty ve školách a připomíná jim přehmaty doby před rokem 1989

„Nedávno mě potěšil chlapec v jedné z plzeňských středních škol, když po vyslechnutí mého příběhu řekl učitelce, že takto by měly vypadat hodiny historie. Bohužel v některých školách na nedávnou historii není čas a dlouhé hodiny studenti tráví zkoumáním pravěku. Nevím, jestli je to záměr,“ říká čtyřiaosmdesátiletá seniorka.

Těm, kteří chtějí na přehmaty doby před rokem 1989 zapomenout, prý nahrává i věk pamětníků. „Zatímco po roce 1989 jich bylo v západních Čechách na 23 tisíc, do dnešních dnů jich přežilo jen třináct,“ líčí Jarmila Bočánková.

Ta je i přes svůj věk velmi aktivní. Možná je to tím, že přes své mnohé aktivity, například v Konfederaci politických vězňů, nemá na stárnutí čas. A možná také proto, že přes svůj těžký život je stále přívětivá a optimistická a na dění kolem sebe se dívá s nadhledem.

„Naše rodina se přátelila s dvěma pětadvacetiletými chlapci, kteří pracovali pro americkou zpravodajskou službu. Ti v Česku hledali lidi, kteří se jevili jako antikomunisté. To my jsme ale vůbec nebyli, tatínek byl v Sokole a neřešil tehdy, jestli je někdo komunista nebo antikomunista. Měl křesťanskou zásadu, že každý je především člověk. Mě v sedmnácti zajímalo hlavně to, kde v ulici bydlí nějaký hezký chlapec. Neměla jsem páru, co je to americká politika,“ vypráví paní Jarmila, která před uvězněním pracovala v tiskárně a občas oběma mladým mužům přinášela například materiál na letáky.

„Zatkli nás na Silvestra 1948, ráno k nám přišlo do bytu v Hlubočkách u Olomouce sedm nebo osm pánů v uniformách, vytáhli maminku, tatínka i mě z postele,“ líčí pamětnice.

Její rodina se tehdy starala o dvouletou opuštěnou holčičku, kterou si rodiče chtěli adoptovat. Zanesli ji prý k sousedce, že se za hodinu vrátí, až se vše vysvětlí. Ale to se nestalo a holčičku, které říkali Dadulka, už nikdy neviděli.

Tatínek paní Jarmily pak byl deset let vězněn v Jáchymově, svoji dceru za tu dobu viděl jen jednou. „Návštěvníky z celé republiky odvedli do místnosti velké jako taneční sál, bachaři stáli s flintami kolem dokola. Pak přivedli vězně. Nemohla jsem tatínka poznat. Byla jsem jeho miláček a on, když mě uviděl, začal plakat. Já zavolala tatínečku, on na mě Jarunko. Potom poprosil se sepnutýma rukama bachaře, aby mě mohl obejmout. Jeden z nich ho jen hrubě odstrčil a zařval: ‚Indrák, sedni si.‘ Celou návštěvu po mně ale natahoval ruku přes stůl,“ popsala žena.

Její výhodou ve zlé době prý bylo to, že si na první pohled získala přátele. Ještě ve vězení ve Lnářích se seznámila se svým budoucím manželem, kterého si půl roku po propuštění vzala a měla s ním dvě děti. Když se ale po deseti letech vrátil z vězení tatínek, její muž tři týdny na to ve svých 34 letech zemřel.

Po smrti manžela ji vystěhovali s ročním synem a dvouletou dcerou z bytu do zanedbaných prostor. Navíc tatínek po propuštění, zřejmě jako následek těžby jáchymovského uranu, dostal rakovinu plic a polovinu orgánu mu museli vzít.

Dcera paní Jarmily nemohla studovat vysněnou medicínu

„Byl to padesátiletý stařec, ale nakonec se díky tomu, že byl sportovec, uzdravil. Jako politický vězeň ale nenašel lepší práci a nastoupil jako cestář,“ vypráví.

Rodiče si vzala k sobě do Lnář, protože neměli po propuštění z vězení kam jít. Nakonec jí pomáhali vychovávat děti, když pracovala jako pomocná síla ve zdravotnictví a nakonec jako zdravotní sestra ve fakultní nemocnici v Plzni.

Dcera, i když byla mezi nejlepšími ve škole, ale nemohla studovat vysněnou medicínu. „Jeden profesor, který dnes ještě žije a tehdy mi pomáhal, mi řekl: ‚Nezlob se, ale jste kriminálníci‘.“

Když bylo dětem sedmnáct a patnáct let, vdala se paní Jarmila znovu a o svém současném manželovi říká, že ji tím, jak je hodný a báječný, všechny strasti na světě vynahradil.

A jak se žena, která má za sebou tak dobrodružný život, dívá na léta strávená ve vězení? „Být od 17 do 21 let v base, to byla ztracená doba, ale trošku tam člověk vyspěl a získal sílu žít ne se sklopenou hlavou. Navíc člověk poznal systém z druhé strany. Zjistil, jak skutečně funguje. Spousta lidí totiž o tom nevěděla vůbec nic,“ dodává paní Jarmila.

  • Nejčtenější

Využijeme váš kamion. Policisté kvůli naháněnému řidiči nařídili zatarasit silnici

22. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  23.4 11:01

Několik českých policejních hlídek se zapojilo do pronásledování řidiče, který v Německu odmítl...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kouř upozornily děti, úprk z hořícího autobusu zvládly bravurně, líčí učitelka

24. dubna 2024  16:40

Premium Václava Kopecká, Alena Vodičková a Michaela Kubátová, učitelky a asistentka pedagoga Základní školy...

Za střet tramvají kvůli skřípnuté ruce může řidič zadního vozu, řekla inspekce

26. dubna 2024  11:59

Za loňskou srážku dvou tramvají na Karlovarské třídě v Plzni, při které se lehce zranilo téměř 30...

Železná Ruda a Rozvadov omezí investiční akce, přijdou o miliony z hazardu

26. dubna 2024  9:57

Obce, které mají na svém území kasina nebo herny, si už nebudou moci dovolit to, co dřív. Od...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Celníci a policisté získali na přivaděči u Vysoké místo na kontroly aut

25. dubna 2024  9:57

Při prodlužování dálničního přivaděče od Vysoké k Přešticím vybudovali stavbaři u sjezdu na Dnešice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...