Krajský šéf ODS Martin Baxa tvrdí, že pokles počtu členů za poslední rok nepovažuje za tragický.

Krajský šéf ODS Martin Baxa tvrdí, že pokles počtu členů za poslední rok nepovažuje za tragický. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Politickým stranám v kraji ubývají členové, výjimkou je hnutí ANO

  • 4
Zavedené politické strany v Plzeňském kraji za poslední rok ztratily stovky členů. Nejvýraznější úbytek se týká ODS a KSČM. Mírný odliv zaznamenaly ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Naopak hnutí ANO se o desítky členů rozrostlo.

V posledních letech v kraji ztratila nejvíc lidí Občanská demokratická strana. Nejvýraznější propad se projevil v Plzni, kde strana procházející krizí, přišla o téměř dvě třetiny členů.

Přesto jich má dosud ve městě, v porovnání s jinými stranami, stále nejvíc a z údajů za poslední rok se zdá, že má největší odliv za sebou. Aktuálně eviduje ODS v kraji 1 375 lidí a přímo v Plzni je jich 783.

Loni v dubnu byl počet občanských demokratů v regionu zhruba 1 600 a v Plzni přibližně 930. Zástupci ODS přiznali, že v souvislosti s loňskými komunálními volbami čekali výraznější propad. A říkají, že se objevují jednotlivci, kteří se mají zájem o členství.

Krajský šéf ODS Martin Baxa tvrdí, že pokles v kraji za poslední rok nepovažuje za tragický.

„Není malý, ale je menší, než jsme předpokládali. Například v mé místní organizaci v Plzni počet klesl z 78 na 72 členů, ale další tři lidé se teď o členství hlásí,“ uvedl Martin Baxa.

„Po komunálních volbách jsem čekal pokles výrazně větší. Dokonce jsem si říkal, že by to mohlo být kolem 30 procent, takže to z mého pohledu není tak dramatické,“ konstatoval šéf ODS v Plzni Jiří Šneberger.

Druhý největší pokles počtu členů za poslední rok zaznamenala KSČM. V kraji jich dnes má na 3 500 a v Plzni 648. „Během roku 2014 nám v Plzni zemřelo, nebo odešlo padesát lidí,“ vysvětluje Karel Kvit z plzeňské KSČM.

Krajský předseda komunistů Miroslav Kavij tvrdil, že do strany vstupují ročně desítky nových členů. „Ale to samozřejmě nestačí vyrovnat úbytek lidí, kteří nám zemřou. Pokles se pohybuje kolem pěti procent,“ uvedl Kavij.

ČSSD se počet členů daří držet s lehkými ročními ztrátami. „V kraji je to letos 1170 a v Plzni 316,“ uvedl krajský tajemník ČSSD Jaromír Drozd. Loni to bylo 1207 lidí v regionu a 318 v Plzni. „Velmi mírně ten počet klesá asi třetím rokem. Za dva roky to v kraji mohlo být tak o stovku,“ sdělil Drozd.

V KDU-ČSL je téměř stabilní stav

Krajská manažerka TOP 09 Eva Šafránková uvedla, že strana měla loni v kraji 168 členů a letos je jich 155. V Plzni se počet udržel na loňských 86. „Dramatický odliv se tedy nekoná. Pár lidí odešlo, pár přišlo. Dá se říct, že stav je v posledních letech v podstatě stejný,“ prohlásil šéf plzeňské TOP 09 Ondřej Ženíšek.

Téměř stabilní stavy jsou v KDU-ČSL. „V Plzni nás bylo před rokem 139 a teď je nás 138. V kraji je to podobné. Před rokem nás bylo asi 620 a nyní je nás 610,“ uvedl krajský sekretář lidovců Oldřich Rozšafný.

V případě vývoje členské základny je v Česku výjimkou hnutí ANO, které se rozrůstá. To může souviset s tím, že ve srovnání s ostatními se jedná o relativně nové uskupení, které má navíc i podle průzkumů veřejného mínění v zemi největší přízeň voličů.

Místopředseda krajské organizace ANO Roman Zarzycký řekl, že hnutí má v regionu 207 členů a v Plzni je jich 96. „Před rokem jsme jich v Plzni měli 28 a v kraji 96,“ uvedl Zarzycký.