V případu pěti obžalovaných polcistů a podnikatele padla jen jedna podmínka. Verdikt ale zatím není pravomocný. Ilustrační snímek

V případu pěti obžalovaných polcistů a podnikatele padla jen jedna podmínka. Verdikt ale zatím není pravomocný. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Bývalý policista dostal podmínku za nezákonné prověřování nepohodlných

  • 2
Za nezákonné lustrování nepohodlných úředníků a inspektorů potrestal plzeňský soud z pěti obžalovaných policistů jen bývalého šéfa protikorupční policie pro západní Čechy Jiřího Vrbu. Ten vyvázl s podmínkou. Soud osvobodil jeho čtyři kolegy i údajného objednavatele informací, podnikatele Daniela Štěrbu.

Soud s pěticí plzeňských policistů a podnikatelem Danielem Štěrbou z Mariánských Lázní se táhl téměř dva roky. Původně bylo trestní stíhání policistů zastaveno, ale po zásahu nejvyšší státní zástupkyně se vše znovu dalo do pohybu.

Tuto středu se soudci dobrali k verdiktu. Daniel Štěrba vyvázl z aféry s čistým štítem, stejně jako čtyři policisté. "Nebylo prokázáno, že se skutky staly," odůvodnil osvobozující rozsudek soudce Okresního soudu Plzeň-město Miloslav Mlčák.

Soudci se podle Mlčáka ocitli v důkazní nouzi. Stěžejní odposlechy, jež vznikly při sledování někdejšího regionálního šéfa protikorupční policie Jiřího Vrby podezřelého z podplácení, senát plzeňského krajského soudu zakázal použít. Pro použití v lustrovací kauze údajně nebyly získané v souladu s právem.

Právě z důkazů získaných při sledování Vrby podle spisu vyplývalo, že se domlouval s dalšími policisty, koho mu mají v neveřejných databázích proklepnout.

Zájem byl zejména o informace k diskreditaci lidí z inspekce životního prostředí nebo odboru životního prostředí na tachovské radnici. Právě ti dělali velké potíže firmám Daniela Šterby, které nerespektovaly na Tachovsku zákony při skládkování odpadů.

Jenže bez odposlechů neměli soudci dostatek důkazů proti lustrujícím policistům. Obžalovaní buď zcela odmítali vypovídat, nebo protiprávní jednání popírali.

Osmnáctiměsíční podmínku tak dostal pouze expolicista Jiří Vrba. Paradoxně za to, že si ještě před odchodem do civilu lustroval lidi, aby pomohl své rodině. Zejména dceři, která řešila pracovní problém.

"Je zřejmé, že lustrace těchto osob byly výlučně v souvislosti s tímto sporem, pro soukromou potřebu," uvedl soudce Mlčák.

Sám Vrba, kterému letošní prezidentská amnestie smazala podmínku za podplácení kolegy, se k případu nikdy osobně nevyjádřil. Ani jeden z obžalovaných ve středu k soudu nepřišel.

Daniela Štěrbu poslal soud do vězení letos v lednu na 5,5 roku, trest dostal za přípravu vraždy své manželky (více o případu čtěte zde). 

Lustrovací kauzou se bude dál zabývat senát Krajského soudu v Plzni. Státní zástupce se totiž proti rozsudku okamžitě odvolal, středeční verdikt tak není pravomocný.